Trójkolorowe wygrały w końcówce - relacja z meczu Francja - Słowacja

Zgodnie z oczekiwaniami, Francja pokonała w Osijeku Słowację 21:18. Przez długi czas zapowiadało się jednak na niespodziankę, gdyż Słowaczki prowadziły do 42 minuty.

Michał Gałęzewski
Reprezentacja Francji była zdecydowanym faworytem tego spotkania. Trójkolorowe od 1999 roku nie opuściły żadnej wielkiej imprezy, a w 2003 roku zostały najlepszą drużyną na całym globie. W 2001 i 2009 roku były srebrnymi medalistkami. W mistrzostwach Europy dwukrotnie zdołały wywalczyć brązowe medale. Dla Słowaczek sam awans na mistrzostwa Europy jest ogromnym sukcesem. Kobieca piłka ręczna w tym kraju nie ma bowiem wielkich osiągnięć. Słowacja niepodległość uzyskała w 1993 roku. Reprezentacja tego kraju pojawiła się tylko na mistrzostwach Europy w 1994 roku i na mistrzostwach świata w 1995 roku - w obu przypadkach zajęła ona dwunaste miejsce.
Od początku spotkania nie było jednak widać różnicy między tymi reprezentacjami. W piątej minucie po bramce zawodniczki Olimpii Beskidu Nowy Sącz - Katariny Dubajovej nasze południowe sąsiadki wyszły na 3:1. W całej pierwszej połowie Francuzki prowadziły tylko raz - 5:4 po indywidualnej akcji Gnonsiane Niombli. Stroną przeważającą były jednak Słowaczki, które pierwszą część spotkania wygrały 9:7, a wynik ustaliła Martina Skolkova.

Po zmianie stron faworytki tego spotkania zaczęły czynić starania, by odmienić losy meczu. Co prawda po trafieniu Lucii Sukennikovej w 38 minucie na tablicy wyników widniał rezultat 10:12, ale reprezentantki Francji szybko wyszły na prowadzenie. Gdy w 47 minucie po indywidualnej akcji bramkę na 16:14 rzuciła Siraba Dembele, szkoleniowiec reprezentacji Słowacji - Dusan Poloz wziął czas.

Nie przyniosło to jednak oczekiwanych rezultatów. Słowaczki popełniały błędy, a bardziej ograne Francuzki to wykorzystywały. Ostatecznie wygrały one 21:18, a najskuteczniejszą zawodniczką spotkania była Siraba Dembele, zdobywczyni sześciu bramek.

Francja - Słowacja 21:18 (7:9)

Francja: Leynaud - Dembele 6, Niombla 4, Cacrabere 4, Baudouin 3, Prouvensier 2, Kamto Njitam 1, Pineau 1 oraz Nze Minko, Zaadi, Cisse, Ayglon, Landre.
Kary: 8 min.
Karne: 1/1.

Słowacja: Gubikova, Tothova - Skolkova 4, Trehubova 4, Jakubisova 3, Benuskova 2, Sukennikova 2, Hornakova 1, Dubajova 1, Czanik 1 oraz Rajnohova, Szarkova, Michnova, Bizkova.
Kary: 6 min.
Karne: 3/3.

Kary: Francja - 8 min. (Pineau 2 min., Landre 2 min., Prouvensier 2 min., Niombla 2 min.), Słowacja - 6 min. (Jakubisova 2 min., Skolkova 2 min., Bizikova 2 min.). Sędziowie: Stenrand, Kaerlund Birch (Dania).

ME 2014: Grupa D