Ważne zwycięstwo obrończyń mistrzowskiego tytułu - relacja z meczu Holandia - Czarnogóra

W meczu 2. kolejki grupy II ME 2014 kobiet, broniąca mistrzowskiego tytułu reprezentacja Czarnogóry uporała się z Holandią.

Tomasz Rosiński
Wtorkowe starcie z Zagrzebiu dla obydwu ekip było bardzo ważne w kontekście awansu do półfinału turnieju. Przegrana praktycznie przekreśliłaby szanse Czarnogórek na promocję do strefy medalowej węgiersko-chorwackiej imprezy.
Od początku lepiej na boisku radziły sobie czarnogórskie szczypiornistki, które grały skuteczniej w ofensywie, dzięki czemu rozpoczęły spotkanie z wysokiego "C", gdyż od prowadzenia 6:2 w 10. minucie rywalizacji. Umiejętnie grą drużyny z Bałkanów kierowała Katarina Bulatović, na której zatrzymanie recepty nie mogły znaleźć Holenderki (5:9 w 15. minucie).

Po pierwszym kwadrancie nastąpiło nagłe przebudzenie Oranje, które w ciągu pięciu minut potrafiły odrobić wszystkie straty i doprowadzić do wyrównania 10:10 po 1/3 pojedynku. To podrażniło kadrę Czarnogóry, która wobec tych wydarzeń wrzuciła wyższy bieg i jeszcze przed przerwą wypracowała sobie dwie bramki przewagi po akcji Jovanki Radicević (13:15).

Tuż po wyjściu z szatni lepiej prezentowały się holenderskie zawodniczki, które w 36. minucie za sprawą udanego zagrania Laury van der Heijden odskoczyły przeciwniczkom na 2 trafienia (19:17). Milena Knezević i spółka nie zamierzały składać broni i wystarczył moment, żeby jej ekipa sprawiła, że na tablicy świetlnej pojawił się remis - 20:20.

Ostatnia faza konfrontacji zapowiadało się bardzo emocjonująco, bo Holandia i Czarnogóra marzyły o grze w półfinale ME, a do tego bardzo potrzebne było zdobycie kompletu punktów w tej potyczce (23:23 w 44. minucie). Jak się później okazało, więcej sił na ostatnie minuty zachowały czarnogórskie reprezentantki, które w 49. minucie po celnym rzucie Radmiły Petrović wyszły na 3-bramkowe prowadzenie (23:26) i już do końca spokojnie panowały na parkiecie (27:31).

W środę w ostatniej kolejce grupy II Czarnogórki zagrają ze Szwedkami, natomiast Holenderki zmierzą się z Francuzkami.

Holandia - Czarnogóra 27:31 (13:15)

Holandia: Wester, Janković - Kramer, van der Heijden 5, Bont 2, Knippenborg, Dulfer, Polman 8, Luciano 1, Smeets 4, Broch 3, Groot 4, Goos, Snelder, van Olphen.