MŚ 2015: Jak wytrzymać katarski klimat?

Do rozpoczęcia zmagań na mistrzostwach świata w piłce ręcznej pozostało raptem kilka dni. Jak poradzić sobie ze specyfiką katarskiego klimatu? - Ja bym się tego nie obawiała - twierdzi Bożena Karkut.

Krzysztof Kempski
Krzysztof Kempski
Katar jest państwem położonym w strefie klimatu zwrotnikowego o charakterze wybitnie suchym. Temperatury latem sięgają tam 35 stopni Celsjusza, nierzadko zdarzają się jeszcze wyższe, rzędu nawet 45 st. C. Zimą jest o "wiele" lepiej (20 st. C), częściej występują również opady, które przybierają formę gwałtownych burz. Biorąc powyższe dane pod uwagę większość reprezentacji może się ucieszyć, że tego typu turnieje rozgrywane są właśnie w chłodniejszym okresie zimowym.
- Latem jest tam nawet ponad 50 st., ale większość obiektów jest klimatyzowana. Pomijam jednak ten fakt. W obecnym okresie będzie tam około 20 stopni, więc nie najgorzej. Myślę, że nie ma się czego obawiać chociażby z tego względu, że tamtejsze hale mają właśnie klimatyzację - zauważyła opiekunka Zagłębia Lubin Bożena Karkut.

Jako przykład podała inny kraj, o bardzo podobnym klimacie. - Byłam u sąsiadów w Omanie, gdzie też latem dochodziło do 50 st., a boiska do gry podczas mistrzostw świata w piłkę plażową rozgrywanych na piasku były specjalnie chłodzone. Dlatego tego bym się nie obawiała. Będzie pełen luksus - dodała.

Na pytanie, jak może ten fakt może wpłynąć na polską drużynę odpowiedział z kolei Adrian Struzik. - Aklimatyzacja czy w ogóle zmiana klimatu wpływa na sportowca. Niemniej jednak, na samym początku mistrzostw gramy z zespołem europejskim, więc ten klimat dla obu drużyn będzie taki sam - skwitował szkoleniowiec.

Polska swój udział w mistrzostwach rozpocznie od spotkania z Niemcami. Mecz odbędzie się 16 stycznia. Spotkanie będzie transmitowane w TVP2 oraz TVP Sport, początek o godzinie 17.00.

Suchy klimat w Katarze może odbić się na grze którejkolwiek z reprezentacji?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×