MŚ 2015: Afrykanie postraszyli faworyta - relacja z meczu Islandia - Algieria

Reprezentacja Islandii zgodnie z planem pokonała Algierię 32:24. Przez większość spotkania to jednak zespół z Afryki prowadził. Szczypiorniści z północy przewagę zbudowali dopiero w drugiej połowie.

Michał Gałęzewski
Podopieczni Redy Zeguiliego, którzy w ostatnim roku zdobyli pierwsze mistrzostwo Afryki od 1996 roku, od pierwszych minut grali bardzo dobrze w ataku i nie dawali sobie rzucić żadnej bramki. W konsekwencji, gdy w siódmej minucie bramkę z rozegrania rzucił Riad Chehbour, Afrykanie prowadzili już 6:0! Chwilę później pierwszą bramkę dla Islandii rzucił Robert Gunnarsson i dał sygnał do ataku.
Mający znakomite tradycje szczypiorniści, których prowadzi Aron Kristjansson, szybko zmniejszyli stratę do dwóch trafień. Gdy wydawało się, że pójdą za ciosem i szybko dogonią rywali z Afryki, w ciągu dziewięciu sekund dwie bramki rzucił El Hadi Biloum i ponownie to sytuacja Algierii wyglądała lepiej. Jeszcze na sześć minut przed przerwą, na tablicy widniał rezultat 8:12.

Cztery kolejne bramki rzucili jednak Islandczycy i po trafieniu Alexandra Peterssona z dziewiątego metra, Europejczycy wyrównali stan meczu. Po udanej próbie Hichema Kaabeche, pierwszą połowę wygrała jednak Algieria.

Po zmianie stron Islandczycy zaczęli grać tak, jak wszyscy od nich oczekiwali. Szybko rzucili trzy bramki i wyszli na pierwsze prowadzenie w meczu. Kluczowa była sytuacja w 39 minucie. Przez półtorej minuty Islandia grała w podwójnym osłabieniu, ale straciła tylko jedną bramkę i do samego końca utrzymała już w miarę bezpieczną przewagę.

Faworyci spotkania rzucając od 48 do 55 minuty rzucili cztery bramki Algierczykom, tracąc w tym czasie zaledwie jedną, dzięki czemu uniknęli nerwowej końcówki. W niej jeszcze powiększyli swoją przewagę, ostatecznie zwyciężając 32:24.

Islandia - Algieria 32:24 (12:13)

Islandia: Gustavsson (8/29 - 28%), Edvarsson (4/7 - 57%) - Sigurdsson 8, Palmarsson 7, Petersson 6, R.Gunnarsson 4, Svavarsson 2, Gudjonsson 2, A.Gunnarsson 2, Hallgrimsson 1 oraz Atlason, Kristjansson, Jakobsson, Sveinsson, Sigurmansson, B.Gunnarsson.