Pierwsza bitwa dla Lublina w walce o mistrzostwo - relacja z meczu MKS Selgros Lublin - Vistal Gdyna

W pierwszym finałowym spotkaniu PGNiG Superligi Kobiet MKS Selgros Lublin pokonał na własnym parkiecie Vistal Gdynia 26:25 (17:16).

Joanna Krześniak
Spotkanie od udanej interwencji rozpoczęła Małgorzata Gapska, ale jednak początek należał do gospodyń. Najpierw kontrę wykorzystała Małgorzata Rola, a następnie trafiła Joanna Drabik. Gdynianki szybko uporządkowały grę i nie pozwoliły na powiększenie przewagi. W 5 minucie było 3:3, po trafieniu z kontry Iwona Niedźwiedź. Obie drużyny prowadziły wyrównaną walkę, jednak po kwadransie gry to MKS ponownie był na prowadzeniu dzięki trafieniom, m. in. Alesi Mihdaliovej i dobrej postawie w bramce Ekateriny Dzhukevej (10:7).
Przyjezdne wykorzystały grę w przewadze po karze dwóch minut dla Mihdaliovej, skutecznie broniła Gapska, a kontaktowego gola zdobyła Magdalena Pawłowska (11:10). W 22 minucie po bramce Doroty Małek  z karnego było 15:10, jednak Vistal  ponownie odrobił starty. Najpierw dwukrotnie trafiła Aleksandra Zych, potem z karnego Monika Kobylińska (16:14). Ostatnie minuty pierwszej połowy gospodynie zagrały bardzo nerwowo, ostatecznie pierwsza odsłona meczu zakończyła się triumfem lubelskich zawodniczek 17:16.

Po przerwie po bramce rzuciły Małek i Niedźwiedź, chwilę później gdynianki doprowadziły do remisu po trafieniu Anety Łabudy (18:18). Obie drużyny skupiły się na grze w obronie, natomiast w ataku brakowało skuteczności. Na 10 min przed końcem było tylko 23:22 dla gospodyń. Kluczowymi momentami spotkania mogły być rzut Łabudy, który trafił w poprzeczkę oraz karny w wykonaniu Kobylińskiej, który obroniła Dzhukeva. W nerwowej końcówce spotkania lublinianki po rzutach Roli i Mihdaliovej odskoczyły na 26:23. Przyjezdne próbowały jeszcze dogonić rywalki, ale ostatecznie obrończynie tytułu zwyciężyły 26:25.

Najlepszymi zawodniczkami meczu wybrane zostały Kristina Repelewska  i Iwona Niedźwiedź.

W rozgrywkach finałowych do trzech zwycięstw MKS Selgros Lublin prowadzi 1:0. Drugi mecz w Lublinie rozegrany zostanie jutro o godz. 17.

MKS Selgros Lublin – Vistal Gdynia 26:25 (17:16)

MKS: Dzhukeva, Baranowska – Konsur, Quintino 1, Małek 5, Kocela, Rola 4, Gęga, Repelewska 6, Kozimur, Drabik 4, Nestsiaruk, Mihdaliowa 6, Skrzyniarz, Szarawaga

Vistal: Gapska, Kordowiecka – Janiszewska, Łabuda 1, Niedźwiedź 6, Galińska 4, Dorsz, Kobylińska 4, Kłusewicz, Pawłowska 1, Zych 4, Kozłowska, Gutkowska, Kulwińska 5, Andrzejewska.

Sędziowali: Marek Baranowski i Bogdan Lemanowicz.