MŚJ 2015: Węgrzy za silni, Polacy zaczęli od porażki

Od porażki rozpoczęli występy na Mistrzostwach Świata Juniorów 2015 w Rosji szczypiorniści reprezentacji Polski. Biało-Czerwoni przegrali w sobotni poranek z Węgrami 26:35 (11:18).

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Polacy do premierowego spotkania na mistrzostwach w Jekaterynburgu nie przystępowali w roli faworyta. Ich rywalem byli bowiem aktualni wicemistrzowie Europy i jeden z głównych kandydatów do zdobycia medalu na turnieju w Rosji.

Biało-Czerwoni, choć w ich składzie brakowało kilku ważnych postaci, swoje nadzieje na dobry wynik w starciu z Madziarami opierali na remisie wywalczonym podczas lipcowego turnieju w Lubece. W sobotnim spotkaniu nasi rywale rozwiali jednak wszelkie wątpliwości już w pierwszej połowie, schodząc na przerwę z siedmiobramkową zaliczką.
Trener Rafał Kuptel z zabranego do Rosji siedemnastoosobowego składu mógł wpisać do protokołu meczowego tylko szesnastu graczy, w związku z czym przed startem fazy grupowej zrezygnował z usług jednego z zawodników. W kadrze na starcie z Węgrami znalazło się aż trzech golkiperów, zabrakło natomiast miejsca dla Pawła Salacza, który oglądał występ kolegów z wysokości trybun. Młodzi Biało-Czerwoni przyzwoicie rozpoczęli spotkanie, w 2. minucie zawodów wychodząc na prowadzenie 2:0. Węgrzy odpowiedzieli na tę serię trzema trafieniami pod rząd, ale w 7. minucie Szymon Sićko ładnym rzutem bieżnym doprowadził do remisu 3:3. Nikt wówczas nie przypuszczał, że będzie to ostatni remis w sobotnim meczu.

Począwszy od wspomnianej 7. minuty zawodów, węgierski zespół dyktował warunki gry. Polacy mieli ogromne problemy ze sforsowaniem wysokiego bloku defensywy rywali, dodatkowo przegrywając indywidualne pojedynki z węgierskim golkiperem, Gergö Rozsavölgyim. Madziarzy z kolei regularnie korzystali na każdym błędzie naszego zespołu. W kontratakach brylował lewoskrzydłowy David Fekete, świetnie wyglądała też współpraca rozgrywających Adama Juhasza z Matyasem Györim.

Po bramce tego ostatniego, w 11. minucie Węgrzy prowadzili już 7:3. Zaniepokojony grą naszego zespołu trener Kuptel poprosił wówczas o przerwę, jednak impas strzelecki Biało-Czerwoni przełamali dopiero w 14. minucie, zmniejszając wówczas przewagę rywali do czterech bramek (4:8).

Polacy szansę "powrotu" do gry i niemal pełnego zniwelowania strat mieli tuż przed upływem 20. minuty spotkania. Grający w osłabieniu Węgrzy prowadzili wówczas 11:5, ale zmiana systemu gry w defensywie, połączona z serią interwencji Patryka Folusznego, dały naszej drużynie możliwość zmniejszenia przewagi rywali. W 20. minucie po kolejnej bramce Sićki było już 8:11, lecz w ciągu kolejnych czterech minut Węgrzy zadali decydujące ciosy, po raz kolejny korzystając na naszych stratach.

Podopieczni Janosza Gyurki nic zrobili sobie z pogoni Polaków i po kolejnej serii kontrataków wysunęli się w 24. minucie na prowadzenie 14:9. Biało-Czerwoni walczyli jeszcze o zbliżenie się do przeciwników, ale tuż przed końcem pierwszej połowy Madziarzy powiększyli przewagę do siedmiu goli, na przerwę schodząc przy stanie 18:11.

W drugiej połowie spotkania obraz gry nie uległ większej zmianie. Wykorzystując wysokie prowadzenie, trener Gyurka posłał w bój zawodników rezerwowych, jednak nie wpłynęło to negatywnie na dyspozycję jego zespołu. W 35. minucie Węgrzy wygrywali już 21:12, a w 49. minucie bramka Egona Hanusza powiększyła ich przewagę do dziesięciu goli (29:19).

Biało-Czerwoni w końcówce zawodów zdołali zmniejszyć straty do przeciwników do rozmiarów siedmiu bramek, ostatecznie jednak nasi juniorzy przegrali 26:35. Szansę rehabilitacji podopieczni trener Kuptela będą mieli już w poniedziałek, kiedy zmierzą się z reprezentacją Szwecji. Początek spotkania o godz. 13:00.