XXI Memoriał im. Ryszarda Matuszaka: Finał dla Ukraińców, ZTR wydarł Pogoni wygraną

Szczypiorniści ZTR-u Zaporoże zwyciężyli w XXI Memoriale im. Ryszarda Matuszaka w Głogowie. Wicemistrzowie Ukrainy pokonali w finałowym spotkaniu Pogoń Szczecin 27:25 (11:14).

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Do 47. minuty nic jednak nie wskazywało na to, by prowadzona przez Witalija Nata drużyna miała sięgnąć po triumf w tegorocznej edycji Memoriału im. Ryszarda Matuszaka. Przez ponad trzy kwadranse stronę przeważającą była bowiem Pogoń, która prowadziła wówczas 23:19.
Szczecinianie kapitalnie rozpoczęli piątkowe spotkanie, w 10. minucie zawodów wychodząc na prowadzenie 8:3. Świetnie spisywał się wówczas duet skrzydłowych Wojciech Jedziniak - Dawid Krysiak, a dwukrotnie z drugiej linii odpalił też Paweł Krupa. W efekcie wspomniane trio po pierwszym kwadransie zawodów miało na swoim koncie siedem bramek.

Pogoń od tego momentu kontrolowała wydarzenia na parkiecie. Choć ZTR zbliżył się w 27. minucie na dystans jednego gola (11:12, bardzo dobra postawa duetu Andriej Akimienko - Maksym Karamyszew), to podopieczni Rafała Białego jeszcze przed przerwą odskoczyli na prowadzenie 14:11, które wkrótce po wznowieniu gry powiększyli do czterech trafień.

Do wspomnianej już 47. minuty wszystko układało się po myśli zawodników Pogoni. W drugiej połowie szczecinianie regularnie współpracowali z kołem, gdzie bardzo dobrą partię rozgrywał Patryk Walczak. Młody obrotowy w 51. minucie wysunął jeszcze swój zespół na prowadzenie 24:22, lecz jak się wkrótce miało okazać, była to ostatnia przewaga szczecinian w meczu.

ZTR zdobył wówczas pięć bramek pod rząd, najpierw doprowadzając do remisu za sprawą Maksyma Biegała, a następnie obejmując w 58. minucie prowadzenie 27:24. Po tych ciosach Pogoń nie była się już w stanie podnieść i Ukraińcy mogli świętować zwycięstwo.

XXI Memoriał im. Ryszarda Matuszaka, mecz o 1. miejsce:

Pogoń Szczecin - ZTR Zaporoże 25:27 (14:11)

Pogoń: Kryński - Bruna 2, Walczak 8, Gierak 2, Krupa 3, Krysiak 5, Jedziniak 4, Zaremba, Kniaziew 1.
Karne: 3/4.
Kary: 8 min.

ZTR: Dierewiankin, Umowist - Artemienko 1, Akimienko 7, Kirilenko, Zotow 7, Konstantinow, Ganczew 4, Isanczuk 1, Karamyszew 3, Tilte 3, Biegał 2, Zwiezdow.
Karne: 3/4.

Kary: Pogoń - 8 min. (Krupa, Walczak - po 4 min.); ZTR - 8 min. (Zwiezdow - 6 min.; Konstantinow - 2 min.).
Czerwona kartka: Artem Zwiezdow w 60. min. z gradacji kar.
Sędziowali: K. Habierski oraz G. Skrobak (Głogów).

XXI Memoriał im. Ryszarda Matuszaka: Zagłębie nie przyjechało na mecz o 3. miejsce!