PGNiG Superliga w liczbach: Królowie, mistrzowie i outsiderzy

Sławomir Bromboszcz

Medaliści mistrzostw Polski

W ostatnich latach rozgrywki PGNiG Superligi zostały zdominowane przez Vive Tauron Kielce. Zespół ze stolicy województwa Świętokrzyskiego w minionych dziesięciu sezonach wywalczył sześć złotych medali mistrzostw Polski. Trzykrotnie z tytułu najlepszej drużyny w Polsce cieszyli się szczypiorniści Orlen Wisły Płock, jeden tytuł przypadł natomiast Zagłębiu Lubin.

Najwięcej złotych medali w swoim dorobku posiada Śląsk Wrocław, który piętnastokrotnie został mistrzem Polski. Po piętach wrocławianom depcze jednak Vive Tauron Kielce, które w swojej kolekcji posiada dwanaście złotych krążków. Trzecie w tej klasyfikacji jest Wybrzeże Gdańsk z dziesięcioma trofeami, poza podium znajduje się Orlen Wisła Płock, która do tej pory siedmiokrotnie tryumfowała w najwyższej klasie rozgrywek.

Śląsk Wrocław to także klub, który w swojej kolekcji posiada zdecydowanie najwięcej medali mistrzostw Polski - trzydzieści sześć. Na drugim miejscu znajduje się Orlen Wisła Płock z dwudziestoma sześcioma krążkami. Nafciarze mogą pochwalić się znakomitą serią, pierwszy medal wywalczyli w sezonie 1989/1990 i od tego czasu nieprzerwanie plasują się na podium. Trzecie w klasyfikacji jest Wybrzeże Gdańsk - dwadzieścia dwa medale, czwarte Vive Tauron Kielce - dwadzieścia jeden medali.