El. ME 2016 kobiet: Trudna, ale zwycięska przeprawa reprezentacji Polski ze Słowacją

W spotkaniu II kolejki grupy 5 eliminacji do mistrzostw Europy w 2016 roku, reprezentacja Polski piłkarek ręcznych w Sali okazała się lepsza od Słowacji.

Tomasz Rosiński

Biało-Czerwone bardzo dobrze rozpoczęły walkę o udział w ME 2016, gdyż w Lubinie pewnie pokonały Finlandię 29:12, natomiast Słowaczki musiały uznać wyższość Węgierek (19:32).

Polski zespół od startu potyczki chciał narzucić swój styl gry i w 7. minucie objął prowadzenie 5:3 w głównej mierze dzięki dobrej postawie rozgrywającej Iwony Niedźwiedź. Gospodynie nie zamierzały się poddawać, a swoją drużynę do walki poderwała Martina Skolkova (7:8 w 15. minucie).

Podopieczne Kima Rasmussena zaczęły przyspieszać po pierwszym kwadransie gry, zaś prym w szeregach przyjezdnych wiodły Monika Kobylińska oraz Klaudia Pielesz, które popisały się skutecznymi rzutami z dystansu (7:11). Ponadto trudna do pokonania była bramkarka Anna Wysokińska i w 24. minucie Polki odskoczyły swoim przeciwniczkom na pięć trafień (8:13). Ostatecznie reprezentantki Polski triumfowały w 1. połowie 14:11.

Po zmianie stron kadra Słowacji rzuciła się do odrabiania strat, a przez kilka minut temu naporowi nie mogły się przeciwstawić polskie szczypiornistki (13:14 w 34 minucie). Z czasem zaczęły się przebudzać Biało-Czerwone, natomiast dwa dobre zagrania Agnieszki Jochymek sprawiły, że Małgorzata Stasiak i spółka wygrywały 16:13 w 38. minucie konfrontacji.

Niesione dopingiem własnych kibiców słowackie zawodniczki nie zamierzały zwieszać głów i w pewnym momencie znów doszły swoje przeciwniczki na jedną bramkę (15:16). Na boisku przez pewien czas trwała wyrównana walka, lecz skuteczne rzuty Zalewskiej i Pielesz dały Polkom prowadzenie 18:16 w 48. minucie.

Drużyna z Polski nie mogła wypracować sobie bezpiecznej przewagi, co zapowiadało bardzo emocjonującą końcówkę spotkania (19:20 w 54. minucie). W najważniejszej fazie meczu odpowiedzialność za wynik wzięły na swoje barki Wysokińska, Kobylińska oraz Niedźwiedź, a Polska ostatecznie pokonała Słowację 23:21.

Słowacja - Polska 21:23 (11:14)

Słowacja: Tothova, Medvedova - Hornakova 3, Gajdosova, Bizikova 2, Szokeova, Kluckova, Szucs, Sukennikova 1, Skolkova 9, Szarkova 1, Kostelna, Filkova-Trehubova, Rechtorisova 2, Habankova 1, Kerteszová, Veselkova 1, Bujnochova.