WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Oficjalnie: Polska i Szwecja zorganizują Mistrzostwa Świata 2023!

Mistrzostwa Świata 2023 w piłce ręcznej mężczyzn odbędą się w Polsce i Szwecji! Taką decyzję podjął Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) podczas kongresu w Soczi.
Maciej Wojs
Maciej Wojs
/ AFP

To kolejna po styczniowych Mistrzostwach Europy 2016 wielka impreza piłki ręcznej, która odbędzie się w naszym kraju. 

Obok wspólnej kandydatury Polski i Szwecji, do finałowego etapu starań o organizację turnieju dostały się również Węgry. Wcześniej chęć goszczenia najlepszych szczypiornistów świata zgłosiły także Francja, Norwegia, Słowacja, Korea Południowa i Szwajcaria, jednak ich podania zostały odrzucone.

Mistrzostwa Świata 2023 będą 28. edycją światowego czempionatu. Turniej rozegrany zostanie w ośmiu miastach, w tym pięciu polskich. Wstępne założenia zakładają, że będą to Gdańsk, Katowice, Kraków, Gliwice i Łódź. W Polsce miałby się odbyć mecz otwarcia, w Szwecji finał. To jednak może ulec jeszcze zmianie.

Polska nigdy wcześniej nie organizowała mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn. W 2011 roku turniej odbył się z kolei w Szwecji.

Ostatnia edycja mistrzostw świata rozegrana została w 2015 roku w Katarze, gdzie polscy szczypiorniści wywalczyli brązowe medale. Czempionat odbywa się co dwa lata, regularnie w styczniu. Turniej w roku 2017 zorganizuje Francja, w 2019 roku będą to Niemcy i Dania, a w 2021 Egipt.

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (10):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Grieg 0
  Bez przesady - Polskę i Szwecję dzieli tylko morze i to niezbyt duże, więc przy wykorzystaniu hal w Gdańsku czy nawet Łodzi takie połączenie ma sens (prawdziwy ewenement to dopiero ME 2020, które Szwecja i Norwegia mają zorganizować... razem z Austrią). Inna sprawa, że np. reprezentacjom z krajów bałkańskich ze względów logistycznych na pewno bardziej pasowałoby granie w Katowicach czy Krakowie.


  "Liderem kadry '23 powinien być 32-letni Syprzak, który będzie pewnie u szczytu swoich możliwości. Wyszomirski będzie miał wówczas 35-lat. Michał Daszek 31, choć akurat w jego przypadku nie jestem przekonany, czy będzie nawet jeszcze grał w tej kadrze. Zresztą skrzydłowi rzadko są liderami i muszą to być naprawdę wybitni gracze. Apogeum swoich możliwości powinni osiągnąć też w tym czasie kolejni:
  Mateusz Kornecki będzie miał 29 lat, Maciej Majdziński, Ignacy Bąk, Mateusz Piechowski i Tomasz Gębala-28,Paweł Niewrzawa-31, Kuba Łucak-34, Łukasz Rogulski-30."


  35 lat będzie mieć też wtedy np. Damian Kostrzewa, który na razie z różnych powodów nie zadomowił się w kadrze, ale podobnie swego czasu było choćby z Wiśniewskim (w jego przypadku kariera reprezentacyjna zaczęła się na dobre dopiero po 30-tce).

  hbll Poroniony pomysł z takimi łączonymi MŚ. Jakoś byłbym w stanie zrozumieć, gdyby turniej odbywał się w Belgii i Holandii, Czechach i Słowacji albo nawet Austrii i Szwajcarii. Ale Polska i Szwecja? Jakie to połączenie? Wg. jakiego klucza? Geografia -nie, historia -nie, kultura -nie. Być może lepiej mieć taką imprezę niż żadną, aczkolwiek nie jestem pewien. Jakieś pieniądze to będzie kosztowało, a tracimy przy tym szanse na samodzielną organizację turnieju w kolejnym wolnym terminie. Dobór hal to też pewne ryzyko - nie wiemy, w jakiej kondycji będzie handball w Polsce i jakie będzie zainteresowanie - być może hala w Gliwicach będzie za ciasna, ale też nadchodzące niewątpliwie gorsze lata naszej kadry mogą sprawić, że mecze reprezentacji rozgrywane np. w Lubinie czy Kwidzynie nie będą cieszyły się zainteresowaniem. Nie wróżę może naszej kadrze na rok 2023 jakiejś tragedii, ale jeśli szybko nie pojawią się na widoku jakieś spore talenty, które dziś mają ok. 17-23 lat, to trudno oczekiwać, byśmy po IO 2016 utrzymali naszą obecną, silną pozycję w światowym handballu. Liderem kadry '23 powinien być 32-letni Syprzak, który będzie pewnie u szczytu swoich możliwości. Wyszomirski będzie miał wówczas 35-lat. Michał Daszek 31, choć akurat w jego przypadku nie jestem przekonany, czy będzie nawet jeszcze grał w tej kadrze. Zresztą skrzydłowi rzadko są liderami i muszą to być naprawdę wybitni gracze. Apogeum swoich możliwości powinni osiągnąć też w tym czasie kolejni: Mateusz Kornecki będzie miał 29 lat, Maciej Majdziński, Ignacy Bąk, Mateusz Piechowski i Tomasz Gębala-28,Paweł Niewrzawa-31, Kuba Łucak-34, Łukasz Rogulski-30. Tylko czy ktoś dziś postawi choćby złotówkę, że jest wśród w/w (pomijając Wyszomirskiego i Syprzaka) nowy Jurecki, Bielecki, Szmal czy Jurkiewicz...?!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • baal 0
  Zasługa Pana Bogdana Wenty, wprowadził piłkę ręczną na salony
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • kibiCK 0
  To, że mają trochę większą halę nie powinno nas dyskwalifikować. Przykładowo w ostatnich latach finały MŚ były rozgrywane w następujących halach: 2009 w Chorwacji (hala w Zagrzebiu na 15 tys), 2011 w Szwecji (hala w Malmo 13,7 tys), 2013 w Hiszpanii (hala w Barcelonie na 16,5 tys), 2015 w Katarze (hala w Lusajl na 15,3 tys). Nasze hale są wystarczające do organizacji finału MŚ. Finał powinien być w Polsce... w ogóle to uważam, że MŚ powinniśmy organizować samodzielnie. Wysokiej klasy obiektów sportowych mamy tyle, że moglibyśmy jednocześnie zorganizować dwie takie imprezy.
  Bartosz Grzelak Finał w Szwecji bo póki co mają największą halę na 22 tysięcy, u nas "tylko" 16.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (7)
Pokaż więcej komentarzy (10)
Pokaż więcej komentarzy (10)
Pokaż więcej komentarzy (10)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×