KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Katar na IO 2016 w Rio. Dla polskich szczypiornistów to... dobre wieści!

Reprezentacja Kataru wywalczyła w piątek awans na Igrzyska Olimpijskie 2016 w Rio de Janeiro. Czy ta informacja ma jakiekolwiek znaczenie dla polskich szczypiornistów? Tak, to dobre wieści.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Igrzyska olimpijskie to najważniejsza impreza czterolecia w światowym szczypiorniaku. W turnieju udział weźmie 12 zespołów. Awans wywalczyć można różnymi ścieżkami - czy to poprzez mistrzostwa świata, mistrzostwa kontynentalne lub też turniej kwalifikacyjny. Na niewiele ponad dziewięć miesięcy przed startem IO, pewne gry w Rio de Janeiro są cztery reprezentacje.

Obok gospodarzy, Brazylijczyków, awans na turniej olimpijski wywalczyły już reprezentacje Francji (mistrz świata), Argentyny (mistrz Panameryki) oraz Kataru, który w piątek zwyciężył w azjatyckich kwalifikacjach. Triumf katarskiego zespołu to dobre wieści dla Biało-Czerwonych, którzy teraz, teoretycznie, będą mieli łatwiejszą drogę do Rio.

Polscy szczypiorniści dzięki 3. miejscu na styczniowych mistrzostwach świata w Katarze zapewnili sobie udział w jednym z trzech turniejów kwalifikacyjnych, z których awans wywalczą po dwie najlepsze drużyny. Co więcej, Biało-Czerwoni, jako jedna z trzech najwyżej rozstawionych drużyn, mieli być gospodarzami takiego turnieju.

W zaplanowanych na początek kwietnia 2016 turniejach udział wziąć miało łącznie 12 zespołów. Sześć z nich stanowiły reprezentacje z miejsc 2.-7. MŚ 2015, dwa przypadały dla drugiej i trzeciej drużyny kwalifikacji azjatyckich, po jednym otrzymać mieli przedstawiciele Afryki (wicemistrz) i Panameryki (trzecia drużyna), a dwa ostatnie przeznaczone były dla zespołów z Europy (druga i trzecia ekipa ME 2016). Pierwotny skład turniejów kwalifikacyjnych do IO 2016:

Turniej kwalifikacyjny nr 1 Turniej kwalifikacyjny nr 2 Turniej kwalifikacyjny nr 3
2. zespół MŚ 2015 3. zespół MŚ 2015 4. zespół MŚ 2015
7. zespół MŚ 2015 6. zespół MŚ 2015 5. zespół MŚ 2015
3. zespół mistrzostw Panameryki 2. zespół kwal. azjatyckich 2. zespół ME 2016
2. zespół mistrzostw Afryki 3. zespół ME 2016 3. zespół kwal. azjatyckich

Kierując się opracowanym przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej (IHF) systemem kwalifikacji, Polacy jako trzecia drużyna MŚ 2015 wystąpić mieli w roli gospodarza turnieju nr 2. Oprócz Biało-Czerwonych w zmaganiach udział wziąć miała Chorwacja (6. zespół MŚ 2015), drugi zespół kwalifikacji azjatyckich oraz trzeci zespół Mistrzostw Europy 2016 (jeśli nie był już pewny gry w turnieju poprzez MŚ 2015).

Piątkowy awans Kataru oznacza jednak, że Polacy "wskoczą" na miejsce Katarczyków i będą gospodarzem turnieju kwalifikacyjnego nr 1. Tam, w obecnej sytuacji, ich rywalami będą ósma drużyna MŚ 2015 - Słowenia, trzeci zespół mistrzostw Panameryki - Chile i wicemistrz Afryki, który najprawdopodobniej zostanie ktoś z duetu Egipt - Tunezja. To zdecydowanie łatwiejsi rywale niż skład z Chorwacją, Iranem i kolejną drużyną ME 2016.

Skład turniejów kwalifikacyjnych do IO 2016 (stan na 27 listopada):

Turniej kwalifikacyjny nr 1 Turniej kwalifikacyjny nr 2 Turniej kwalifikacyjny nr 3
POLSKA Hiszpania Dania
Słowenia Niemcy Chorwacja
Chile Iran 2. zespół ME 2016
2. zespół mistrzostw Afryki 3. zespół ME 2016 Bahrajn

Skład poszczególnych turniejów kwalifikacyjnych zmienić mogą styczniowe Mistrzostwa Europy 2016 w Polsce. Bezpośredni awans na IO 2016 wywalczy mistrz Europy lub - jeśli po złote medale sięgną Francuzi - finalista. Jeśli będzie to któraś z wymienionych wyżej drużyn, wtedy nastąpi rotacja i dodatkowo w gronie uczestników kwalifikacji pojawi się 9. zespół MŚ 2015, czyli Macedonia (zajmą miejsce Słowenii, ta "przejdzie" na miejsce Niemców itd.).

Pod uwagę wziąć należy również scenariusz, w którym IHF całkowicie zmieni skład turniejów oraz samodzielnie wyznaczy ich gospodarzy. Choć przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej opracowali oficjalny system kwalifikacji, to ich działania z minionych miesięcy (m.in. przyznanie "dzikich kart" na MŚ dla Niemców oraz Niemek i Serbek) nakazują lekką ostrożność. Wszystko dokładnie będzie wiadomo w lutym, tuż po Mistrzostwach Europy 2016.

Mały Tymek przejdzie operację. Ale pomagamy dalej!

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (6)
 • Łukasz Klebieko Zgłoś komentarz
  Smutny koniec prawdziwej idei olimpizmu:( Najgorsze jest to, że na awansie się ztaką drużyną nieskończy. Prawdopodobnie będzie medal, i to wcale nie brązowy. Tylko... co mają teraz
  Czytaj całość
  pomyśleć inni sportowcy, szczególnie ci młodsi/słabsi którzy nie mają z różnych względów nawet szans wystąpić na IO, którym wmawia się, że Igrzyskach chodzi o przyjaźń i reprezentowanie kraju, że w Sporcie chodzi przede wszystkim o rywalizację i samorealizację, że zwycięstwo to nie wszystko, że doping jest zdradą idei sportu? Zwykli, szarzy sportowcy dla których często sam udział na olimpiadzie jest sczytem marzeń - po dopingu są karani za nieuczciwość i piętnowani, dyskwalifikowani na lata. Tymczasem katar kupuje sobie być może medalistów olimpijskich.
  • Mossad Zgłoś komentarz
   Czyli wszystko pod Europe. Tylko Mistrzowie Kontynentow obligatoryjnie + Europa.
   • Seb Glamour Zgłoś komentarz
    Jest takie powiedzonko-"Gdy teściowa swym językiem obraca to tak się czuję jak gdybym miał kaca".....czytając o zasadach kwalifikacji do IO szczypiornistów i siatkarzy można odnieść
    Czytaj całość
    wrażenie,że i teściowej nie potrzeba.
    • ck Zgłoś komentarz
     Idealnym turniejem byłby turniej w Polsce i finał turnieju Polska Katar:)
     Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
     ×
     Sport na ×