KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

50 lat w biało-czerwonych pasiakach. Ostrovia po uroczystej gali

Wspomnienia, wyróżnienia, gratulacje i życzenia - tak wyglądała uroczysta gala z okazji 50-lecia Piłki Ręcznej "7" w Ostrovii Ostrów Wielkopolski. To był wyjątkowy wieczór.

Dawid Bilski
Dawid Bilski

Przez pół wieku w Ostrovii przewinęło się wielu znakomitych zawodników, trenerów i działaczy. Sekcja piłki ręcznej w KKS Ostrovia powstała w 1965 roku i w dużej mierze to zasługa Jerzego Młoczyńskiego i Kazimierza Marchewki. Ostrów Wielkopolski słynie z bardzo dobrej pracy z młodzieżą. Wśród najbardziej znanych szczypiornistów wywodzących się z grodu nad Ołobokiem wymienić należy reprezentantów Polski: Krzysztofa i Marcina Lijewskich, Bartłomieja Jaszkę, Bartłomieja Tomczaka, Kazimierza Frąszczaka, Zdzisława Antczaka, Leszka Glinkowskiego, Andrzeja Marciniaka, Piotra Marczaka oraz Andrzeja Młoczyńskiego.

Z orzełkiem na piersi występowała również Dorota Marchewka-Rosińska. Młodsze pokolenie kibiców może nie wiedzieć, że w latach 1972-1981 w Ostrovii funkcjonowała żeńska drużyna. Jej trenerem był Kazimierz Marchewka, dziadek wywodzącego się z Ostrowa Wielkopolskiego Tomasza Rosińskiego.

Gospodarzem piątkowej uroczystości był Zbigniew Domagała, stojący na czele Komitetu Organizacyjnego obchodów 50-lecia Piłki Ręcznej "7" w Ostrovii. Wśród gości na sali Ostrowskiego Centrum Kultury znaleźli się między innymi Bogdan Sojkin, wiceprezes ZPRP, Marek Werle prezes wielkopolskiego ZPRP, ostrowscy parlamentarzyści, władze miasta, powiatu. Liczne grono stanowili oczywiście działacze, zawodnicy, trenerzy i osoby związane z ostrowskim handballem.
Eugeniusz Lijewski, ojciec dwójki reprezentantów Polski honorowany przez senatora RP, Łukasza Mikołajczyka Eugeniusz Lijewski, ojciec dwójki reprezentantów Polski honorowany przez senatora RP, Łukasza Mikołajczyka
- To niezwykle radosny i dostojny jubileusz. Wszystkim, którzy tworzyli piłkę ręczną przez te 50 lat należą się ogromne podziękowania - powiedziała Beata Klimek, prezydent miasta.

- O piłce ręcznej w Ostrowie mówi się, że jest taka nasza, ostrowska - bez posiłków z zewnątrz. Za to ją kochamy. Duże słowa podziękowania należą się nauczycielom szkół, bo tam właśnie tworzą się podstawy piłki ręcznej - mówił Paweł Rajski, starosta powiatu ostrowskiego.

- W imieniu prezesa Andrzeja Kraśnickiego i całego zarządu ZPRP chciałbym serdecznie podziękować za wniesiony wkład w rozwój piłki ręcznej. Ostrovia wychowała wielu medalistów, reprezentantów Polski, którzy mieli swój udział w sukcesach kadry - dodał Bogdan Sojkin.

W piątkowy wieczór przyznano wiele odznaczeń i wyróżnień. Warto wspomnieć, że z okazji jubileuszu ukazała się książka pt. "Szczypiorniak w biało-czerwonych pasiakach". Publikacja zawiera ponad 200 stron z historycznymi ciekawostkami okraszona zdjęciami. Wydany został również okolicznościowy szalik, kubek oraz odznaka.
Lista zasłużonych dla ostrowskiego szczypiorniaka jest bardzo długa Lista zasłużonych dla ostrowskiego szczypiorniaka jest bardzo długa
Aktualnie Ostrovia od ośmiu sezonów występuje w I lidze. W roku jubileuszu biało-czerwoni spisują się wyśmienicie po 10 kolejkach zajmują pierwsze miejsce w grupie B.
Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×