Cenne zwycięstwo w sprawdzianie przed MŚ! Biało-Czerwone lepsze od Czarnogóry!

Reprezentacja Polski pokonała w Zielonej Górze czwartą drużynę ostatnich ME i wicemistrzynie olimpijskie - Czarnogórę 28:26. Dla Biało-Czerwonych było to przetarcie przed mistrzostwami świata w Danii.

Michał Gałęzewski
PAP

Sobotnie spotkanie było niezwykle ważne dla reprezentacji Polski. Z jak dotąd dziewiętnastoosobowej drużyny, która znakomicie rozumie się ze sobą zarówno na boisku, jak i poza nim, przed mistrzostwami świata w Danii odpadną jeszcze trzy zawodniczki. Mecz w Zielonej Górze pokazał, że wszystkie szczypiornistki walczą do końca o wyjazd.

Początek meczu był dla naszych zawodniczek bardzo trudny. Mimo wykorzystanych dwóch karnych, w 10. minucie po dynamicznym wejściu Mileny Raicević, Czarnogórki prowadziły już 5:3. Później jednak zespół Kima Rasmussena zaczął grać bardzo dobrze w obronie.

W ciągu kilku minut prowadzone przez duńskiego trenera Biało-Czerwone kilka razy blokowały piłkę, a dodatkowo pewna w bramce była Anna Wysokińska. Świetna gra w defensywie przełożyła się na bramki. Mimo przeciętnej skuteczności i kilku przestrzelonych piłek, wyszliśmy na prowadzenie po szybkim ataku Kingi Achruk. Gdy chwilę później trafiła Karolina Zalewska, było już 8:6 dla naszej drużyny.

Gdy defensywa Polek przestała funkcjonować na wysokim poziomie, drużyna z Bałkanów momentalnie odrobiła straty i Rasmussen zdecydował się wziąć czas. Gra Polek się poprawiła. Aktywna w ataku była Joanna Gadzina i ostatecznie pierwszą połowę wygraliśmy 14:11.

Jedna z najlepszych reprezentacji świata bardzo dobrze rozpoczęła jednak drugą połowę spotkania. Co prawda po rzucie Stasiak w 32. minucie wyszliśmy na prowadzenie 16:12 - najwyższe w tym spotkaniu, jednak w ataku rozkręciła się Katarina Bulatović, a w bramce znakomicie spisywała się Alma Hasanić. W końcu po rzucie Djurdjiny Jauković z drugiej linii, podopieczne Dragana Andzicia doszły w 41. minucie na remis 18:18.

Kim Rasmussen szybko zareagował i wziął czas, jednak wciąż nie potrafiliśmy poradzić sobie z czarnogórską obroną i gdy trafiła Jauković, w 46. minucie było 19:21. Nasze reprezentantki przeszły drogę z piekła do nieba. W polskim zespole ciężar zdobywania bramek wzięła na siebie niemrawa w pierwszej połowie Monika Kobylińska. Prawa rozgrywająca Vistalu Gdynia w krótkim czasie rzuciła cztery bramki i po jej trafieniu na sześć minut przed końcem był remis 24:24.

Karolina Kudłacz-Gloc otrzymała w tym ważnym momencie dwuminutową karę. Biało-Czerwone nie straciły w tym czasie jednak żadnej bramki, a po chwili wyszły na dwubramkowe prowadzenie! Mimo świetnej tego dnia Bulatović w końcówce utrzymaliśmy prowadzenie. Wynik rzutem 20 sekund przed końcem ustaliła Kudłacz-Gloc. Ostatnie dwa zwycięstwa w meczach towarzyskich są więc znakomitym prognostykiem przed nadchodzącymi mistrzostwami świata. Polska - Czarnogóra 28:26 (14:11)

Polska: Wysokińska, Gawlik - Gadzina 4, Kobylińska 4, Stasiak 3, Zalewska 3, Niedźwiedź 3, Achruk 2, Zych 2, Kudłacz-Gloc 2, Kulwińska 2, Stachowska 1, Pielesz 1, Sądej 1 oraz Jochymek, Łabuda.