MŚ 2015: Hiszpanki jadą do domu! Rzut karny po końcowej syrenie dał wygraną Francuzkom

W meczu 1/8 finału mistrzostw świata reprezentacja Francji pokonała Hiszpanię 22:21 i awansowała do kolejnej fazy turnieju. Zwycięstwo Trójkolorowym zapewnił rzut karny już po regulaminowym czasie gry!

Łukasz Wojtczak

Oba zespoły rozpoczęły pojedynek bardzo mocno w obronie, dlatego kibice nie obserwowali zbyt wielu bramek. W poczynaniach zawodniczek widać było ciążącą na nich presję, przejawiającą się w sporej liczbie prostych błędów. Z czasem było ich coraz mniej, ale żadna z drużyn nie forsowała tempa gry. Jako pierwsze stopniowo przewagę zaczęły budować Hiszpanki, które w ataku miały świetnie dysponowaną Elisabeth Pinedo, a w bramce fantastyczną Silvię Navarro.

Trójkolorowe dość szybko doprowadziły do remisu, wokół którego wynik oscylował niemal przez całą pierwszą połowę. Dopiero w samej końcówce znów lepiej w defensywie prezentowały się szczypiornistki z Półwyspu Iberyjskiego, popisując się przy tym kilkoma bardzo efektownymi rzutami i do szatni to one schodziły ze skromną zaliczką.

W drugiej połowie obraz gry początkowo nie uległ zmianie. Hiszpanki starały się kontrolować wynik. Nie było to proste, bo w ekipie rywalek coraz bardziej rozkręcała się niesamowita Gnonsiane Niombla. W 40. minucie, przy wyniku 15:14 czerwoną kartkę zobaczyła Carmen Martin za faul właśnie na Niombli, a chwilę później Francuzki w końcu doprowadziły do remisu i emocje zaczęły się od nowa.

Na pochwałę zasługiwała postawa obu zespołów w obronie, a o zaangażowaniu może świadczyć bardzo duża ilość 2-minutowych wykluczeń i rzutów karnych. Świetnie grały obie golkiperki. Wszystko to powodowało, że do końca nie sposób było wskazać zwycięzcę. Triumf Trójkolorowym zapewnił rzut karny, podyktowany równo z końcową syreną, a perfekcyjnie wykonany przez Alexandrę Lacrabere. W kolejnej fazie mistrzostw Francja zagra z Holandią.

Hiszpania - Francja 21:22 (12:9)

Hiszpania: Navarro, Zoqbi de Paula - Lopez, Martin 2, Nunez, Alberto, Mangue, Aguilar 3, Chavez 5, Pinedo 4, Pena 7/3, Gonzalez, Elorza, Egozkue, Hernandez, Cabral.