EHF Euro 2016, gr. II: Sensacyjny półfinalista, Niemcy awansowali

Mecz Duńczyków z Niemcami miał dać odpowiedź na pytanie, który z zespołów stanie do walki o medale. Nasi zachodni sąsiedzi po fantastycznej końcówce zdołali wyrwać rywalom zwycięstwo (25:23), dzięki czemu zapewnili sobie awans do półfinału!

Marcin Górczyński
PAP / PAP/Maciej Kulczyński

Nasi zachodni potrzebowali zwycięstwa, by po raz pierwszy od 2004 roku awansować do półfinału europejskiego czempionatu. Sytuację niemieckich szczypiornistów utrudniała jednak absencja liderów, Steffena Weinholda i Christiana Dissingera. Duńczykom do szczęścia wystarczył z kolei remis.

Licznie zgromadzeni kibice obu zespołów zamienili wrocławską Halę Stulecia w prawdziwy kocioł. Duńczycy, niesieni dopingiem swoich fanów, nie zamierzali kalkulować i od pierwszych minut narzucili tempo gry. Król asyst, Mikkel Hansen, zamienił się tym razem w egzekutora i z instynktem killera umieszczał piłkę w siatce. Widząc poczynania rywali, trener Dagur Sigurdsson zdecydował się na indywidualne krycie duńskiego gwiazdora.

Efekt może nie był piorunujący, ale Niemcy przynajmniej na chwilę powstrzymali asa w tali trenera Gudmundura Gudmundssona. Co ważniejsze, poprawili także skuteczność w ataku. Prawie nie dawało się odczuć nieobecności w składzie Dissingera i Weinholda. Ich zastępcy, Fabian Wiede i Kai Häfner, spisywali się co najmniej przyzwoicie i w 22 minucie zrobiło się nawet 10:8 dla Niemców.

Słabszy moment Hansena nie zastopował Duńczyków. Kolejny raz z doskonałej strony pokazał się Michael Damgaard, który przejął pałeczkę dyrygenta od bardziej doświadczonego kolegi. 24-latek urywał się defensorom i nawet jeden z najlepszych bramkarzy EHF Euro 2016Andreas Wolff, nie mógł wiele zdziałać.

Wynik 12:13 do przerwy zapowiadał olbrzymie emocje w drugiej części. Zgodnie z przewidywaniami, walki nie zabrakło do samego końca. Na skrzydle kapitalnymi rzutami popisywał się Anders Eggert, a wśród Niemców odpowiadał niezawodny od kilku spotkań Steffen Fath.

Wystarczył moment dekoncentracji naszych zachodnich sąsiadów i dwie kontry Duńczyków znalazły drogę do bramki. Na tablicy wyników pojawił się rezultat 23:21, a do końca pozostawało siedem minut. Wtedy Niemcy rozpoczęli swój popis. Niezwykle ważnymi trafieniami popisał się duet Martin Strobel - Julius Kühn i tuż przed końcem meczu zrobiło się 23:23. Rozpędzeni Niemcy dorzucili kolejne dwa gole i sensacja stała się faktem! Duńczycy będą musieli czekać na rezultat wieczornego spotkania Rosjan z Hiszpanami.