BSC: Zagłębie lepsze od VfL i z końcowym triumfem w szczecińskim turnieju

Metraco Zagłębie Lubin zwyciężyło niemiecki VfL Oldenburg w Baltica Summer Cup w Szczecinie. Podopieczne Leszka Krowickiego tylko w pierwszej połowie dotrzymywały kroku Miedziowym.

Krzysztof Kempski

W ostatnim swoim występie w Baltica Summer Cup w Szczecinie Metraco Zagłębie Lubin stanęło przed szansą odniesienia końcowego zwycięstwa w całej imprezie. Warunkiem numer jeden, który należało bezwzględnie spełnić, było wygranie meczu z VfL Oldenburgiem.

Początek zawodów był nader wyrównany. Żadna siódemka nie potrafiła zyskać kilkubramkowej przewagi. Nieco gorzej celowniki miały nastawione lubinianki. Swoje dokładała także Julia Renner. Miedziowe nieźle wyglądały z kolei w obronie. Trudno było znaleźć Niemkom jakieś wolne miejsce. Po 11. minutach było 7:5.

Kilka błędów Zagłębia sprawiło, że o czas poprosiła Bożena Karkut. Minutowa przerwa podziałała na zespół z Lubina bardzo pozytywnie. Między słupkami przypomniała o sobie chociażby Monika Maliczkiewicz. Pierwsze skrzypce rozgrywała jednak Zana Marić. Prawa rozgrywająca raz po raz znajdowała dziurę w defensywie rywalek. Po kolejnej takiej akcji w jej wykonaniu Zagłębie prowadziło już 12:9 i takim też wynikiem zakończyła się pierwsza połowa.

Po zmianie stron (mecz rozgrywano 2x25 min.) zarysowała się przewaga polskiego zespołu. Przez pierwsze 5 minut Niemki dopisały do swojego konta tylko jedno trafienie przy 4 rywalek. Wynik 16:10 dawał Miedziowym względny spokój. Utrzymująca się przewaga zmusiła Leszka Krowickiego do poproszenia o chwilę rozmowy ze swoim zespołem.

VfL próbował jeszcze coś zrobić w defensywie. Wyżej wyszła Weronika Mala, ale niewiele to dawało. Bardzo dobrze spisywała się Maliczkiewicz. Przy stracie wynoszącej 7 "oczek" Niemkom mogło po prostu zabraknąć już czasu na skuteczną pogoń. Część strat, owszem, udało się zniwelować, ale tego dnia na lubinianki było to trochę za mało.

Już po tym spotkaniu stało się jasne, że to Metraco Zagłębie Lubin podniesie laur zwycięzcy w 5. edycji Baltica Summer Cup. To pierwszy triumf Miedziowych w szczecińskiej imprezie.

Metraco Zagłębie Lubin - VfL Oldenburg 25:18 (12:9)

Metraco Zagłębie: Wąż, Maliczkiewicz 1 - Buklarewicz 2, Grzyb 2/1, Semeniuk, Trawczyńska 3/1, Premović 3, Mączka 2/1, Wiertelak 2, Ważna 1, Marić 5, Jochymek 2, Belmas 2, Milojević .