Puchar Niemiec: udane otwarcie faworytów. Tylko dwóch Polaków w 1/8 finału

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Krzysztof Betnerowicz / Na zdjęciu: Andrzej Rojewski
WP SportoweFakty / Krzysztof Betnerowicz / Na zdjęciu: Andrzej Rojewski

W ostatni weekend sierpnia w Niemczech zainaugurowany został sezon 2016/17 w piłce ręcznej. Turnieje 1. rundy krajowego pucharu wyłoniły 16 drużyn, które awansowało do 1/8 finału rozgrywek. Barw zaledwie dwóch z nich bronią Polacy.

Rywalizacja w pucharze otworzyła nowy sezon zmagań szczypiornistów w Niemczech po raz drugi. W szesnastu miastach w dniach 27-28 sierpnia rozegrane zostały lokalne miniturnieje w formule Final4, których triumfatorzy wywalczyli miejsce w 1/8 finału rozgrywek.

Awans do kolejnej fazy pucharu wywalczyły czołowe drużyny DKB Handball Bundesligi. Rhein-Neckar Löwen, aktualny mistrz Niemiec, wygrał turniej w Kreutzal, w decydującym meczu pokonując drugoligowe TuS Ferndorf. Pewnie zmagania w Hamm wygrało też THW Kiel, które w półfinałowym spotkaniu ograło VFL Fredenbeck 29:20. Jedną bramkę dla trzecioligowca rzucił Maciej Tłuczyński.

Oprócz Tłuczyńskiego na 1. rundzie pucharu rywalizację zakończyło również siedmiu innych Polaków. Piotr Wyszomirski w debiucie w TBV Lemgo nie zdołał zatrzymać TuS N-Lübbecke (24:27), dla którego zagrali Piotr Grabarczyk oraz Łukasz Gierak. Drugi z nich zanotował cztery trafienia. W finałowym meczu turnieju w Minden ich drużyna przegrała jednak z gospodarzami TSV GWD 22:23 i odpadła z rozgrywek. Polacy występy zakończyli bez goli.

Również w finałowych spotkaniach turniejów poległy zespoły bramkarzy - Adama Weinera oraz Patryka Folusznego. Drużyna pierwszego z nich, Wilhelmshavener HV przegrała 28:35 z Füchse Berlin. Weiner, wicemistrz świata z 2007 roku, był bohaterem meczu półfinałowego, w którym zanotował 11 interwencji. Zespół Folusznego - HSC 2000 Coburg, musiał uznać wyższość HSG Wetzlar (22:31). Młodego Polaka zabrakło w meczowym składzie.

{"id":"","title":""}

Z pucharowymi rozgrywkami pożegnali się ponadto Paweł Piętak (HF Springe) i Denis Szczęsny (TUSEM Essen). Obaj rzucili po cztery bramki, a ich zespoły przegrały kolejno z HSG Krefeld (31:33) i SG Langenfeld (24:26).

W 1/8 finału zagrają natomiast drużyny Andrzeja Rojewskiego oraz Macieja Majdzińskiego. Pierwszy z nich w dwóch spotkaniach zdobył dla SC DHfK Lipsk 12 bramek (osiem w półfinale i cztery w finale), a zespół Majdzińskiego, Bergischer HC, był najlepszy w turnieju w Solingen. Polak nie grał, ponieważ od lipca leczy kontuzjowane kolano.

Pary 1/8 finału pucharu rozlosowane zostaną w środę w Stuttgarcie tuż przed meczem o Superpuchar Niemiec. Do rywalizacji o pierwsze trofeum w sezonie 2016/17 staną Rhein-Neckar Löwen oraz obrońca krajowego pucharu, SC Magdeburg. W piątek start rozgrywek Bundesligi.

Finałowe mecze 1. rundy Pucharu Niemiec:

1. turniej: SG Flensburg-Handewitt - HC Empor Rostock 38:17 (18:10) 2. turniej: TuS N-Lübbecke - TSV GWD Minden 22:23 (12:11) 3. turniej: HSG Norderstedt/Henstedt - SC Magdeburg 27:44 (12:23) 4. turniej: THW Kiel - ASV Hamm-Westfalen 35:25 (20:12) 5. turniej: Wilhelmshavener HV - Füchse Berlin 28:35 (14:21) 6. turniej: SC DHfK Lipsk - SG Langenfeld 36:23 (17:11) 7. turniej: Dessau-Roßlauer HV 06 - TSV Hannover-Burgdorf 24:38 (15:24) 8. turniej: HSG Krefeld - Bergischer HC 16:34 (6:15) 9. turniej: ThSV Eisenach - HC Erlangen 23:30 (9:14) 10. turniej: SG BBM Bietigheim - TVB 1898 Stuttgart 23:22 (9:11) 11. turniej: HBW Balingen-Weilstetten - EHV Aue 29:27 (13:13) 12. turniej: TuS Ferndorf - Rhein-Neckar Löwen 22:31 (10:17) 13. turniej: Frisch Auf! Göppingen - DJK Rimpar Wölfe 30:28 (18:14) 14. turniej: TSG Lu-Friesenheim - VfL Gummersbach 32:31 (17:16) 15. turniej: HSG Wetzlar - HSC 2000 Coburg 31:22 (13:12) 16. turniej: MT Melsungen - TV 1893 Neuhausen 37:30 (19:15)