WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Bogusław Trojan: Sprawa walkowera jest otwarta

Metraco Zagłębie Lubin otrzymało walkowera za mecz drugiej kolejki PGNiG Superligi z Pogonią Baltica Szczecin. Decyzja nie jest prawomocna. Zajmuje się nią Komisja Odwoławcza Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Na parkiecie szczecinianki wygrały 30:24.
Krzysztof Kempski
Krzysztof Kempski

Walkowera (10:0) przyznał Metraco Zagłębiu Komisarz Ligi ZPRP Bogusław Trojan. Jego zdaniem w zespole ze Szczecina wystąpiła nadmierna liczba zawodniczek nie posiadających obywatelstwa Unii Europejskiej (cztery zamiast trzech).

- Sprawę rozpatrzyłem z urzędu. Klub z Lubina nie wystąpił z takim wnioskiem, bo po prostu nie miał prawa. Zespoły mogą złożyć pismo o ukaranie w przypadku złamania zasad gry w piłkę ręczną - wyjaśnia Trojan.

W końcówce meczu Zagłębie - Pogoń na parkiecie pojawiła się Brazylijka Ligia Costa da Silva. Wcześniej w zespole Pogoni wystąpiły już Moniky Bancilon, Barbara Buratto Brocardo (obie także pochodzą z Kraju Kawy) oraz Hanna Jaszczuk (Białorusinka).

Według klubu ze Szczecina ta ostatnia nie powinna zostać uznana za zawodniczkę zagraniczną. Jaszczuk w zespole występuje na podstawie przepisów o Karcie Polaka, która może być przyznana osobie o obywatelstwie innym niż polskie (w tym przypadku - białoruskie). Dokument ten stanowi o przynależności do Narodu Polskiego.

ZOBACZ WIDEO Słynni sportowcy na zdjęciach z dzieciństwa. Rozpoznasz ich?

Zgodnie z załącznikiem nr 1 do uchwały Zarządu ZPRP nr 43/16 (przyjętej 1 października 2016 roku) "przez zawodniczkę zagraniczną nie rozumie się zawodniczki posiadającej Kartę Polaka".

- Sprawa jest otwarta - przyznaje Trojan. - Nie wiem, jaką decyzję podejmie Komisja Odwoławcza. Ona stanowi odrębny organ Związku, a ja nie mogę wchodzić w jej kompetencje.

Komisja Odwoławcza powinna cofnąć decyzję o przyznaniu walkowera dla Metraco Zagłębia Lubin?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (10):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • znawca_abc 0 Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • znawca_abc 0
  Najważniejsze jest to co dostały kluby do zaakceptowania przed sezonem, bo jeśli zgłaszasz swój akces do ligi, płacisz licencje to akceptujesz regulamin. W tym wypadku to co zostało ci przesłane przez związek.
  Data wskazuje od którego momentu on obowiązuje, sezon 16/17 nie ma znaczenia a dlatego że poprzedni regulamin (z czerwca) też był na sezon 16/17 (czyli w twoim rozumieniu na cały sezon).
  Sprawa dla mnie jest jasna czerwcowy regulamin obowiązywał do końca września, nowy a raczej stary z poprawkami od 1 października.
  Czarcik A ja powtórzę co wcześniej pisałem - od kiedy obowiązuje zapis o tej karcie? Nie kiedy został opublikowany, ani kiedy została uchwalona poprawka do regulaminu - to zupełnie inne sprawy. Tu trzeba by mieć protokoły z posiedzenia ZPRP podczas którego był przyjęty regulamin rozgrywek na ten sezon (albo jakieś inne dokumenty sporządzone wtedy). Mogło się tak zdarzyć, że było to zatwierdzone, a w opublikowanym regulaminie była pomyłka, którą ta ostatnia uchwała poprawiła. W regulaminie dostępnym obecnie (nie ma innych) nie ma żadnych uwag co do daty od kiedy obowiązuje ten zapis, za to nazwa dokumentu jednoznacznie wskazuje na cały sezon 2016/2017. Przydałby się jakiś oficjalny komunikat w tej sprawie od ZPRP. No i pytanie drugie, jaki i kiedy regulamin otrzymały kluby? Jeżeli było to niedopatrzenie i kluby zostały wprowadzone w błąd, bo zapis miał być to mecz powinien być powtórzony - aby zgodnie z zasadą fair play obie drużyny miały te same szanse - tzn mogły dopuścić do gry zawodniczki z taką kartą. Jeżeli zapisu nie było i poprawka została dodana do regulaminu, to niestety walkower jest słuszny - znowu chodzi o stosowanie się do obowiązujących przepisów - były jednakowe dla obu drużyn i przez obie powinny być respektowane i mało istotne jest czy mogło to spowodować inny wynik meczu - chodzi po prostu o przestrzeganie obowiązujących zasad.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • JIIIS 0
  Prawo w stecz nie dziala ale i twarde prawo ale prawo.
  Cala sprawa nie wzbudzala by az takich emocji gdyby na parkiecie byl inny wynik a tak jaka by nie byla decyzja zprp to bedzie jeszcze duzo pisania na jej temat :)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (7)
Pokaż więcej komentarzy (10)
Pokaż więcej komentarzy (10)
Pokaż więcej komentarzy (10)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×