El. ME 2018, grupa 7: dzień sensacji! Francuzi cudem wygrali w Belgii, Litwa pokonała Norwegię!

To mogła być największa sensacja ostatniej dekady w piłce ręcznej - mistrzowie świata i wicemistrzowie olimpijscy Francuzi o mały włos nie stracili punktów w meczu el. ME 2018 z reprezentacją Belgii. W Liege Trójkolorowi wygrali 38:37.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Nikola Karabatić Getty Images / Na zdjęciu: Nikola Karabatić

Niedzielny mecz miał być dla drużyny Didiera Dinarta łatwym zadaniem. Belgowie to drużyna z peryferii światowego szczypiorniaka. Kadrę tworzą amatorzy - zawodnicy, którzy grę w piłkę ręczną łączą z normalną pracą. Jeszcze niedawno "Czerwone Wilki" regularnie przegrywały mecze z Estonią, Grecją czy Turcją. Nic więc dziwnego, że w starciu z najbardziej utytułowaną reprezentacją ostatnich lat byli skazani na klęskę.

Mecz w Liege od pierwszych minut miał jednak zaskakujący przebieg. Belgowie radzili sobie nadspodziewanie dobrze i bez większych problemów notowali kolejne trafienia. Co więcej - przez niemal cały mecz nie spuszczali z tonu.

Świetną pracę na środku rozegrania wykonywał filigranowy Arber Qerimi, który w cień usunął najdroższego szczypiornistę świata, Nikolę Karabaticia. Belgowie w pierwszej połowie pozwolili Francuzom tylko cztery razy wyjść na prowadzenie, a sami zeszli na przerwę wygrywając 19:17. To był szok.

Po zmianie stron gospodarze nie odpuścili. W 45. minucie rzucili 30. bramkę w meczu, a trzy minuty później odskoczyli rywalom na trzy trafienia przewagi (32:29). Francuzi zaczęli gonić wynik, głównie za sprawą goli Kentina Mahe, ale długo szło im jak po grudzie. W 58. minucie przegrywali jeszcze 35:36.

Sensacja wisiała wówczas w powietrzu, ale zespołowi Dinarta udało się wyjść z opresji obronną ręką. Na dziesięć sekund przed końcem meczu Timothey N'guessan dał drużynie prowadzenie 38:37, a chwilę później ostatni rzut Belgów obronił Vincent Gerard.

Szwedzki portal handbollskanalen.se podał tuż po spotkaniu, że Belgowie przeszli do historii - żadna drużyna w historii nie rzuciła Francuzom więcej bramek w ciągu 60 minut meczu.

Co udało się Francuzom w Liege, nie udało się Norwegom na Litwie. Czwarta drużyna styczniowego Euro w Polsce sensacyjnie uległa rywalom 29:32. Litwini już w poprzednich eliminacjach prezentowali się przyzwoicie, ale tak ważnego sukcesu nie odnieśli jeszcze nigdy.

Eliminacje ME 2018, grupa 7:

Belgia - Francja 37:38 (19:17)
Najwięcej bramek: dla Belgii - Damian Kędziora 8, Arber Qerimi 7, Simon Ooms 5; dla Francji - Kentin Mahe 11, Timothey N'guessan 8, Valentin Porte 5

Litwa - Norwegia 32:29 (15:16) Najwięcej bramek: dla Litwy - Rolandas Bernatonis 8, Aidenas Malasinskas 7, Povilas Babarskas 6; dla Norwegii - Kristian Bjoernsen 9, Bjarte Myrhol 5, Magnus Jondal 4