Liga Mistrzów: świetne wiadomości dla Vive. Rhein-Neckar Loewen przegrało w Zagrzebiu!

Outsider Ligi Mistrzów, RK PPD Zagrzeb, lepszy w 9. kolejce od Rhein-Neckar Loewen (25:21). Niemiecki zespół oddalił się od pierwszego miejsca w grupie B.

Marcin Górczyński
Andy Schmid z Rhein-Neckar Loewen Getty Images / Sascha Klahn / Na zdjęciu: Andy Schmid z Rhein-Neckar Loewen

Lwy zmierzały w Zagrzebiu po pewne zwycięstwo. W pierwszej połowie RK PPD przytrafił się bardzo kosztowny przestój, po którym Rhein-Neckar wyszło na prowadzenie 15:10. Mads Mensah Larsen przy odrobinie swobody decydował się na rzut bądź obsługiwał Hendrika Pekelera na kole. Swoje pięć minut wykorzystywał Dejan Manaskow, tym razem pierwszy wybór Nikolaja Jacobsena na lewym skrzydle.

Szkoleniowiec gospodarzy, Silvio Ivandija, znalazł jednak wyjście z patowej sytuacji. Igor Vori, pierwsza przeszkoda na drodze Lwów, już na dziesiątym metrze utrudniał rozegranie akcji. Robił to na tyle dobrze, że mistrzowie Niemiec przegrali pierwszy kwadrans drugiej połowy 1:9! Naciskany przed rywali Harald Reinkind obijał bandy reklamowe, grzech nieskuteczności na swoim koncie mieli też Andy Schmid i Mads Mensah Larsen.

Bez presji, bez wielkich oczekiwań, za to z wielkim sercem do gry. RK PPD, ostatni zespół grupy i jedno z rozczarowań rozgrywek, złapał rytm. Dzięki świetnej grze obronnej i popisach Matevza Skoka na linii bramkowej, gospodarze przejmowali inicjatywę. Zlatko Horvat biegał do kontr, egzekucję na Lwach wykonywał Luka Sebetić, Igor Vori przypominał samego siebie z najlepszych lat.

Szczypiorniści z Zagrzebia prowadzili w 56 minucie 24:20 i poruszali się w tempie dwa razy szybszym niż niemiecki zespół. Akcje Rhein-Neckar Loewen były schematyczne, a z trudem wypracowanie pozycje rzutowe marnował Kim Ekdahl Du Rietz. Trener Jacobsen szalał przy linii bocznej. Jego zawodnicy w drugiej części tylko sześć razy pokonali Skoka. Fatalnie wyglądał zwłaszcza dorobek rozgrywających - zaledwie siedem goli przy 21 próbach.

Mistrzowie Niemiec wracają z Zagrzebia na tarczy. Miejscowi wygrali 25:21 i ponownie liczą się w grze o awans do TOP 16 rozgrywek. Z punktu widzenia polskiego kibica, bardziej istotny jest dorobek Lwów. Rhein-Neckar stracił ważne oczka i po 9. kolejce nie przeskoczy w tabeli Vive Tauronu Kielce.

Liga Mistrzów, grupa B (9. kolejka):

RK Prvo plinarsko drustvo Zagrzeb - Rhein-Neckar Loewen 25:21 (10:15) Najwięcej bramek: dla RK PPD - Igor Vori 5, Luka Sebetić, Zlatko Horvat, Josip Valcić, Lovro Jotić - po 3; dla RNL - Dejan Manaskow 5, Mads Mensah Larsen 4, Marius Steinahauser 3.