ME 2016. Pierwsza porażka Dunek. Norweżki pozwoliły uwierzyć rywalkom w zwycięstwo

Dania i Norwegia rozpoczęły w niedzielę zmagania w rundzie głównej mistrzostw Europy w Szwecji. W starciu skandynawskich zespołów triumfowały po nerwowej końcówce podopieczne Thorira Hergeirssona (22:20).

Małgorzata Boluk
PAP / Marcin Bielecki
Stało się. Krocząca na mistrzostwach Europy od zwycięstwa do zwycięstwa Dania po raz pierwszy zaznała goryczy porażki. Norweżki pozostają wciąż niepokonane i zrobiły w niedzielę duży krok do strefy medalowej EHF EURO 2016.

Pierwsze dziesięć minut pokazało, że trudno będzie Dunkom wyszarpać w tym spotkaniu punkty. Obrończynie tytułu po trzecim trafieniu Nory Mork prowadziły w Helsinborgu już sześć do zera.

Gdy do bramki strzeżonej przez Kari Aalvik Grimsbo w końcu trafiła Stine Jorgersen, potem poszło już z górki. W 13. minucie meczu jej drużyna traciła do Norweżek tylko jedną bramkę. Ten wynik zadziałał na aktualne mistrzynie Europy jak zimny prysznic. Podopieczne Thorira Hergeirssona wzięły się do pracy i zeszły do szatni z komfortową przewagą.

Pierwszy kwadrans drugiej odsłony spotkania nie zapowiadał tak nerwowej końcówki. Norweski zespół spokojnie utrzymywał dystans i pewnie kroczył po czwarte zwycięstwo w mistrzowskim turnieju. Dunki nie dawały jednak za wygraną i wciąż wierzyły w korzystne rozstrzygnięcie.

Na osiem minut przed ostatnim gwizdkiem sędziów Skandynawki przegrywały z faworytem starcia zaledwie jedną bramką i wszystko mogło się jeszcze wydarzyć. Norweżki nie pozwoliły już przeciwniczkom na zbyt wiele i cieszyły się w niedzielę z kompletu punktów.

Dania - Norwegia 20:22 (9:14)

Dania: Toft, Reinhardt - Jorgensen 3/1, Hansen 1, Nielsen 3, Dornonville De La Cour, Fisker 4, Jensen 4, Tranborg 4, Grigel 1, Haugsted, Heindahl, Woller