ME 2016. Holenderki wykonały zadanie i w półfinale unikną Norweżek

Szczypiornistki reprezentacji Holandii zagrają w półfinale mistrzostw Europy w Szwecji. Wicemistrzynie świata pokonały w środę Hiszpanki 29:24 (15:13) i zapewniły sobie 1. miejsce w grupie 1. Dzięki temu w półfinale unikną broniących złota Norweżek.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Getty Images / Elsa

O awans do finału mistrzostw "Oranje" zagrają z Dunkami lub Rumunkami, które o godz. 18:30 zmierzą się w meczu decydującym o drugim miejscu w grupie 2. W lepszej sytuacji są Rumunki, którym do dalszej gry w turnieju wystarczy remis.

W środę Holenderki do wygranej poprowadził duet Cornelia Nycke Groot - Estavana Polman. Pierwsza rzuciła pięć bramek, a druga aż 10 razy trafiła do bramki rywalek. Obie dołożyły do tego po cztery asysty. Hiszpanki przez cały mecz szukały sposobu na ich zatrzymanie, ale nie było to możliwe.

"Oranje" zwyciężyły, mimo że słabszy mecz zagrała Tess Wester. 23-letnia bramkarka odbiła zaledwie 9 z 33 rzutów rywalek, ale i tak Hiszpanki nie były w stanie tego wykorzystać. Różnicę robiła druga linia i szybkie wznowienia Holenderek.

Podopieczne Helle Thomsen szybko uzyskały kilkubramkową przewagę, którą utrzymywały praktycznie do 40. minuty. Losy meczu wydawały się rozstrzygnięte jednak sporo wcześniej, bo "Oranje" już w 19. minucie wyszły na prowadzenie 12:7. Hiszpanki przed przerwą zmniejszyły jednak straty do dwóch goli (13:15), a tuż po zmianie stron zaczęły przejmować inicjatywę. W 43. minucie Carmen Martin doprowadziła do remisu 18:18, a minutę później Alexandrina Cabral niespodziewanie wysunęła "Lss Guerreras" na prowadzenie.

Holenderki zanotowały wtedy blisko 8-minutowy przestój, który na kwadrans przed końcem meczu przełamała Nycke Groot. Dla zespołu był to dobry sygnał do natarcia. Na tyle skuteczny, że końcowe 15 minut "Oranje" wygrały 10:5.

To pierwszy w historii półfinał Euro dla ekipy z Niderlandów. Dotychczas najlepszą ich lokatą było siódme miejsce wywalczone dwa lata temu na Węgrzech i w Chorwacji.