KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Sukces, który wszystko zmienił. Mija 10 lat od srebrnego medalu piłkarzy ręcznych na mistrzostwach świata

Dokładnie dziesięć lat temu - 4 lutego 2007 roku - reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pod wodzą Bogdana Wenty wywalczyła srebrny medal mistrzostw świata w Niemczech. - Od tego wszystko się zaczęło. Wyszliśmy na salony - wspomina Grzegorz Tkaczyk.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
(fot. Getty)

Sukces, który wszystko zmienił

Srebrny medal wywalczony w Niemczech tchnął życie w polską piłkę ręczną. "Orły Wenty", wtedy jeszcze nieznane zbyt dobrze kibicom, w kolejnych latach miały stać się idolami wielu młodych ludzi, a mecze z ich udziałem gwarancją wielkich emocji.

- To były mistrzostwa, od których wszystko się zaczęło. Wyszliśmy na salony, daliśmy początek pięknej erze. Nikt z nas nie spodziewał się jednak medalu - mówi Tkaczyk, który był wówczas kapitanem zespołu. 

- Ruszyliśmy tę dyscyplinę - stwierdza natomiast Artur Siódmiak, wtedy podstawowy obrońca drużyny. Występami w Niemczech zawodnicy Wenty odkurzyli kibicom zapomnianą dyscyplinę, która przez ponad 20 lat powoli konała. Ci ludzie byli skazani na sukces, na który z kolei nikt w polskiej piłce ręcznej nie był gotowy.

Drogę Polaków do medalu wspominamy wraz z Bogdanem Wentą oraz Tkaczykiem i Siódmiakiem. 

Interesowałeś się piłką ręczną przed mistrzostwami świata w 2007 roku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (13)
 • Grzymisław Zgłoś komentarz
  Przytaczane w artykule treści wspomnień bohaterów z tamtego pamiętnego, nie wstydzę się tego i otwarcie przyznaję - mojego pierwszego jako kibica, turnieju, pokazują coś, co może jest
  Czytaj całość
  najważniejsze w sporcie, a szczególnie drużynowym. Do sukcesu nie prowadzi suma indywidualnych umiejętności, a nawet wykorzystanie tej sumy umiejętności zawodników przez postawienie odpowiedniej taktyki. Dwie sprawy, które zadecydowały, że reprezentanci Polski potrafili wtedy wygrywać z rywalami, którzy tych umiejętności, doświadczenia mieli więcej, a nawet mogło się wydawać, że bardziej zaawansowaną taktykę. Te dwie sprawy to WIARA WE WŁASNE MOŻLIWOŚCI i RADOŚĆ Z TEGO, CO SIĘ ROBI. Lepiej, niż ktokolwiek inny w tamtych latach, końcówce poprzedniej dekady, potrafiła to polska kadra pod dowództwem Bogdana Wenty. I o ile ten sukces wszystkiego wcale nie zmienił, to poprawił sytuację polskiego handballu. Pamiętacie wtedy Ligę Mistrzów, poziom polskiej ligi? Do tego zainteresowanie mediów, kibiców. Jasne, że ten sukces nie został należycie wykorzystany, ale krok do przodu zrobiono ogromny. Może w jakiś wolniejszy weekend, czyli następny, zrobię sobie(może i opublikuję) spojrzenie na te 10 lat w każdym kraju, który grał w tamtych MŚ. Są tylko 2 kraje, w których przez ten długi dość okres czasu męski handball zrobił postęp większy, aniżeli w Polsce. To Francja i Macedonia. Kto wie, czym bym dziś się interesował jako głównym sportem drużynowym, gdyby nie wasz sukces srebrna ekipo trenera Wenty. Dziękuję za te pierwsze wspomnienia!
  • wawiak Zgłoś komentarz
   To już 10 lat. Aż chciało by się przeżyć to jeszcze raz. Te 10 lat to wspaniałe lata polskiej piłki ręcznej, to wspaniałe mecze i sukcesy. Paradoksalnie, może to dobrze, że wtedy nie
   Czytaj całość
   zdobyli tytułu Mistrza Świata - jest o czym marzyć. - do "Samborra" : to nieprawda, że nikogo piłka ręczna nie interesuje. Zainteresowała wielu ludzi. Moim klientom (wiedzą, że interesuję się tą dyscypliną), niezliczoną ilość razy musiałem tłumaczyć pewne zasady panujące na boisku. Musiałem tłumaczyć się z porażek, musiałem wysłuchiwać jak to żony słabły podczas meczu POL-ROS, albo o wzywanych karetkach do zawału - mecz POL-DEN. Ci ludzie do dzisiaj interesują się handballem. Dzisiaj tłumaczę im, że pewna zapaść musiała nastąpić, że jeszcze wrócą dobre lata, kilku uwierzyło. Chciałbym aby nasza młodzież ich nie zawiodła. A tak nieco odbiegając od tematu : pojęcie "nikogo" jest bardzo precyzyjne. Może właściwsze było by użycie formuły "zbyt mało". To problem złożony. Nie chcę podczas tej radosnej dziesiętnicy nad tym się rozwodzić. Za to obejrzę sobie mecz POL-NOR. Pozdrawiam.
   • zyg fryt Zgłoś komentarz
    Do końca życia będę pamiętał kontry zmarnowane przez Jurasika w drugiej połowie, kiedy ważyły się losy meczu i można było przechylić szalę na naszą korzyść.
    • skandal10 Zgłoś komentarz
     Wszystko super, ale czy nie można napisać normalnego artykułu tylko klepać 11 slajdów. Horror. A co do sukcesu; był ogromny i szkoda, że nie zanosi się na powtórkę.
     • Samborr Zgłoś komentarz
      Co z tego ze sukces skoro nikogo piłka reczna dalej nie obchodzi ;] ? Smutne ale jakze prawdziwe, nikt nie ma pojecia o tym sporcie ogladaja go bo zawsze sa emocje ale nikt dzieciom tego nie
      Czytaj całość
      pokazuje ;]
      • miki Zgłoś komentarz
       Rocznica piękna, ale moim zdaniem to najbardziej zmarnowane 9 lat w historii polskiego sportu. Po takim sukcesie i kontynuacji sukcesów przez następne 8-9 lat nie zrobiono nic, aby to
       Czytaj całość
       skonsumować. ZPRP spowodowało to co widzieliśmy na mistrzostwach we Francji, czyli po prostu brak wartościowych zawodników, którzy po MŚ w Niemczech mogli rozpocząć treningi, gdyby ZPRP zrobiło cokolwiek w sprawie promocji dyscypliny i dalej bylibyśmy w stanie być w światowej czołówce co najmniej na poziomie ćwierćfinału. Ten sukces jak się okazało po kilku latach miał słodko-gorzki smak.Trudno liczyć na to, że ZPRP znów dostanie taką szansę na rozwój.