Liga Mistrzów: niespodzianka w grupie D. Lider z Montpellier przegrał z Besiktasem

W grupie D Ligi Mistrzów niedzielne spotkanie 9. kolejki zakończyło się pierwszą porażką niepokonanego Montpellier HB z Besiktasem Stambuł 28:33. Pojedynek outsidera grupy C Dynamo Bukareszt z Elverum Handball wygrali ci drudzy 34:33.

Daniel Kordulski
zawodnik Montpellier HB - Vid Kavticnik Materiały prasowe / Stéphane Pillaud / Sportissimo / LNH / Na zdjęciu: zawodnik Montpellier HB - Vid Kavticnik

Ostatnie w grupie C Dinamo, mające na koncie tylko dwa punkty, liczyło na poprawienie tego kiepskiego dorobku. Trzeba przyznać, że było blisko, bo niemal do ostatnich miało szansę choćby na remis z Elverum.

Zaczęło się zresztą bardzo dobrze dla Rumunów, którzy  po golu Mariusa Iuliana Mocanu w 8. minucie prowadzili 6:2. Z każdą minutą rozkręcał się też skuteczny Ciprian Sandru. Po drugiej stronie miał jednak za godnego rywala równie dobrego snajpera Andre Lindboe. Po trzydziestu minutach był remis, w drugim kwadransie gry kilka bramek przewagi mieli gospodarze. Ostatnie akcje zagrali jednak fatalnie i niesamowity Lindboe do spółki z Kevinem Maagero Gulliksenem zrobili co trzeba.

Od początku drugiej połowy prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Przy czym od 45. minuty częściej była na nim ekipa z Norwegii. Kiedy w po kolejnym już golu lewoskrzydłowego Lindboe było 34:31 wydawało się, że jest po meczu. Rumuni zerwali się do walki i rzucili dwa razy z rzędu. Do końca zostało 90 sekund, ale bramki choćby na remis nie udało się już dorzucić. Jeszcze dwie rzeczy warte odnotowania. Elverum nie miało ani jednego dwuminutowego wykluczenia, a ich lider - wspominany już do znudzenia Lindboe - zdobył 13 bramek, myląc się tylko trzykrotnie.

Pojedynek lidera grupy D Montpellier HB z trzecim Besiktas Mogaz wzbudził nieco mniej emocji, ale jego zakończenie mogło zaskoczyć. Gospodarze nie prowadzili w tym meczu, ani razu, a po raz ostatni remisowali w 21. minucie (10:10). Z każdą kolejną przewagę zyskiwali goście, wśród których brylował Mijo Tomić. Jeśli dodać do tego skuteczność jego pozostałych kolegów, ponad 70 procent, to wynik 19:14 do przerwy nie powinien dziwić. Francuzi mieli za to aż 8 strat.

Drugą połowę otworzyła kolejna zgubiona przez nich piłka i wydawało się, że będzie spadek po równi pochyłej. Montpellier przypomniało sobie w końcu, że jest liderem grupy i zaczęło grać jak należy. Vid Kavticnik w 38. minucie zmniejszył stratę do 19:22. Za chwilę jednak ten sam zawodnik otrzymał podwójne wykluczenie, co bardzo podcięło skrzydła jego kolegom. Gracze ze stolicy Turcji złapali drugi oddech i znów poczynali sobie bardzo pewnie.

Wyśmienicie w bramce spisywał się Egipcjanin Karim Handawy i minimum cztery trafienia przewagi wciąż było po stronie Besiktasu. Gdy tylko Francuzi zbliżali się do tej granicy, czas brany na prośbę trenera gości, uspokajał sytuację. Kolejne parady Handawya, w tym bronione sytuacje sam na sam, spowodowały, że zaskakująca wygrana tureckiej ekipy nad niepokonanym dotychczas liderem grupy stała się faktem.