ME 2018: Raul Gonzalez zmieni oblicze reprezentacji Macedonii? Pierwszy duży test hiszpańskiego selekcjonera

WP SportoweFakty / Sławomir Bromboszcz / Raul Gonzalez
WP SportoweFakty / Sławomir Bromboszcz / Raul Gonzalez

Trener Raul Gonzalez już sprawdził się na arenie klubowej, prowadząc Vardar Skopje do zwycięstwa w Lidze Mistrzów. Czy poradzi sobie również na polu reprezentacyjnym? Jego zadaniem jest zmiana oblicza Macedończyków.

Gonzalez pracuje w Macedonii od 2014 roku, kiedy objął Vardar, który pod jego wodzą w sezonie 2016/2017 sięgnął po złoto w LM. Hiszpan przez te kilka lat pobytu w tym kraju zdążył poznać macedońskich zawodników, ich styl gry i mentalność. Teraz będzie starał się wykorzystać tą zdobytą wiedzę i przełożyć na wyniki Macedończyków.

Mówisz reprezentacja Macedonii i od razu myślisz Kirył Łazarow, który w kadrze rzucił ponad tysiąc dwieście bramek i jest uznawany za jednego z najlepszych piłkarzy ręcznych na świecie. To od niego od wielu lat jest w dużej mierze zależny ten zespół. I wydaje się, że to jest bolączką tej ekipy, która dotychczas nie potrafiła w pełni wykorzystać umiejętności znakomitego prawego rozgrywającego Łazarowa połączonych z potencjałem całej drużyny.

Bo Macedonia to nie tylko starszy z braci Łazarowów (młodszy ma na imię Filip), lecz w swoich szeregach ma także innych bardzo dobrych graczy, jak: Borko Ristowski z FC Barcelona Lassa, Dejan Manaskow z Telekomu Veszprem, Filip Mirkulowski z HSG Wetzlar, Stojancze Stoiłow z Vardaru Skopje czy też utalentowany Filip Taleski z Rhein-Neckar Loewen.

Raul Gonzalez zawarł umowę z Macedońskim Związkiem Piłki Ręcznej do 2020 roku i musi też myśleć przyszłościowo. Tym bardziej, że blisko 38-letni Kirył Łazarow zbliża się do końca kariery. Dlatego hiszpański szkoleniowiec z pewnością będzie chciał zmienić system gry Macedończyków i w końcu uniezależnić ich od zawodnika HBC Nantes.

ZOBACZ WIDEO: ME w piłce ręcznej bez Polaków. "W tym roku kluczowe będą prekwalifikacje MŚ"

Rywale Macedonii tylko na jednym turnieju dawali się zaskakiwać prostą grą na Łazarowa, a miało to miejsce podczas ME 2012. Wówczas macedońska drużyna zakończyła zmagania na miejscu piątym, zaś jej lider w każdym meczu rzucał najwięcej bramek i został królem strzelców imprezy (61 goli, 114 rzutów, 54-procentowa skuteczność).

W kolejnych imprezach już nie było tak różowo, gdyż wystarczyło odciąć od podań Kiryła Łazarowa, żeby reprezentacja Macedonii zaczęła się gubić. I tak Macedończycy na mistrzostwach Europy w 2014 roku uplasowali się na 10. lokacie, natomiast dwa lata później było jeszcze gorzej, ponieważ w Polsce zajęli 11. pozycję. Na ostatnich MŚ drużyna z Bałkanów była dopiero 15.

W fazie grupowej czempionatu Starego Kontynentu w Chorwacji Macedonii przyjdzie się zmierzyć z Niemcami (obrońcy tytułu), Słoweńcami (brązowi medaliści mistrzostw świata) oraz z mającymi problemy kadrowe Czarnogórcami. Te spotkania powinny pokazać, w którym kierunku zmierzają macedońscy szczypiorniści.

Według Filipa Mirkulowskiego, Macedończycy mogą zajść daleko w ME 2018. - Mamy jakość, a jeśli dopisze nam zdrowie i szczęście, wspomagane przez naszych wiernych kibiców, możemy dotrzeć do półfinału - zapowiedział optymistycznie.

19-osobowy skład reprezentacji Macedonii na ME 2018:

Bramkarze: Borko Ristowski, Nikola Mitrewski, Zlatko Daskalowski.

Rozgrywający: Kirył Łazarow, Filip Mirkulowski, Filip Taleski, Filip Łazarow, Nemanja Pribak, Martin Welkowski, Filip Kuzmanowski.

Skrzydłowi: Dejan Manaskow, Gocze Georgiewski, Martin Popowski, Gocze Ojleski.

Obrotowi: Stojancze Stoiłow, Żarko Peszewski, Nikola Markoski.

Obrońcy: Ace Jonowski, Welko Markowski.

***

Terminarz reprezentacji Macedonii w fazie grupowej ME 2018 (gr. C, Zagrzeb):

Macedonia - Słowenia / sobota, 13 stycznia 2018 r., godz. 19:30

Macedonia - Czarnogóra / poniedziałek, 15 stycznia 2018 r., godz. 20:30

Macedonia - Niemcy / środa, 17 stycznia 2018 r., godz. 18:10

Komentarze (0)