ME 2018: Macedonia minimalnie lepsza od Słowenii w bałkańskiej "wojnie"

Dużych emocji dostarczyło starcie w 1. kolejce grupy C pomiędzy dwoma reprezentacjami z Bałkanów. Ostatecznie Macedończycy pokonali w nim Słoweńców 25:24.

Wiktor Gumiński
Na zdjęciu od lewej: Blaz Blagotinsek, Filip Mirkulovski oraz Igor Zabic PAP/EPA / FEHIM DEMIR / Na zdjęciu od lewej: Blaz Blagotinsek, Filip Mirkulovski oraz Igor Zabic

Początkowe fragmenty rywalizacji nie zapowiadały niepowodzenia podopiecznych Veselina Vujovica. Najbardziej aktywny był wśród nich Ziga Mlakar. Po jego trzech trafieniach, reprezentacja Słowenii prowadziła w 13. minucie 6:3. Co więcej, blisko kwadrans później nadal utrzymywała tą zaliczkę, wygrywając 11:8.

Końcówka pierwszej połowy należała jednak zdecydowanie do Macedończyków. Ich ostatnie trzy rzuty, wykonane przez Kirila Lazarowa, Nemanję Pribaka oraz Filipa Taleskiego znalazły drogę do bramki, podczas gdy ich rywale zatracili skuteczność w ostatnich sekundach gry przed przerwą. Stąd też na półmetku był remis 11:11.

Kilkunastominutowy odpoczynek nie sprawił, że niemoc strzelecka wśród Słoweńców ustała. Pierwszego gola w drugiej odsłonie zdobyli oni bowiem dopiero w 36. minucie, za sprawą Darko Cingesara. Do tego momentu Macedończycy zdążyli już wypracować sobie czterobramkową przewagę (15:11), między innymi za sprawą dobrej gry Dejana Manaskova.

Odkąd jednak na kwadrans przed ostatnim gwizdkiem do remisu 17:17 doprowadził Miha Zarabec, do samego końca trwała już bardzo zacięta walka o sukces. Różnicą jednej bramki częściej prowadzili reprezentanci Słowenii, ale to nie oni cieszyli się ze zwycięstwa. Decydujące dla losów widowiska okazało się trafienie Filipa Łazarowa. Co ciekawe, padło ono aż na trzy i pół minuty przez ostatnią syreną. Później kluczową rolę odegrała już twarda defensywa.

ME 2018 , grupa C:

Macedonia - Słowenia 25:24 (11:11)

Macedonia: Ristovski, Mitrevski - Manaskov 8, K. Lazarow 7, Georgiewski 2, F. Lazarov 2, Mirkulovski 2, Stoilov 2, Pribak 1, Taleski 1, Jonovski, Kuzmanovski, Markoski, Peshevski, Popovski, Velkovski.
Karne: 5/6
Kary: 12 min. (Jonovski - 4 min., Georgievski, Mirkulovski, Stoilov, Taleski - po 2 min.)

Słowenia: Lesjak, Skok - Mlakar 4, Blagotinsek 3, Cingesar 3, Janc 3, Zarabec 3, Mackovsek 2, Gasper Marguc 2, Bezjak 1, Heningman 1, Kavticnik 1, Suholeznik 1, Grebenc, Gal Marguc, Verdinek, Zabic.
Karne: 3/4
Kary: 20 min. (Cingesar - 6 min., Blagotinsek - 4 min., Heningman, Mlakar, Verdinek, Zabic, Zarabec - po 2 min.)

Czerwona kartka: Cingesar (Słowenia) - gradacja kar Sędziowie: Constantin Din, Sorin-Laurentiu Dinu (Rumunia).