ME 2018: Macedonia minimalnie lepsza od Słowenii w bałkańskiej "wojnie"

Dużych emocji dostarczyło starcie w 1. kolejce grupy C pomiędzy dwoma reprezentacjami z Bałkanów. Ostatecznie Macedończycy pokonali w nim Słoweńców 25:24.
Wiktor Gumiński
PAP/EPA / FEHIM DEMIR / Na zdjęciu od lewej: Blaz Blagotinsek, Filip Mirkulovski oraz Igor Zabic

Wejdź na TYPER.WP.PL, twórz własne ligi i typuj wyniki meczów!

Początkowe fragmenty rywalizacji nie zapowiadały niepowodzenia podopiecznych Veselina Vujovica. Najbardziej aktywny był wśród nich Ziga Mlakar. Po jego trzech trafieniach, reprezentacja Słowenii prowadziła w 13. minucie 6:3. Co więcej, blisko kwadrans później nadal utrzymywała tą zaliczkę, wygrywając 11:8.

Końcówka pierwszej połowy należała jednak zdecydowanie do Macedończyków. Ich ostatnie trzy rzuty, wykonane przez Kirila Lazarowa, Nemanję Pribaka oraz Filipa Taleskiego znalazły drogę do bramki, podczas gdy ich rywale zatracili skuteczność w ostatnich sekundach gry przed przerwą. Stąd też na półmetku był remis 11:11.

Kilkunastominutowy odpoczynek nie sprawił, że niemoc strzelecka wśród Słoweńców ustała. Pierwszego gola w drugiej odsłonie zdobyli oni bowiem dopiero w 36. minucie, za sprawą Darko Cingesara. Do tego momentu Macedończycy zdążyli już wypracować sobie czterobramkową przewagę (15:11), między innymi za sprawą dobrej gry Dejana Manaskova.

Odkąd jednak na kwadrans przed ostatnim gwizdkiem do remisu 17:17 doprowadził Miha Zarabec, do samego końca trwała już bardzo zacięta walka o sukces. Różnicą jednej bramki częściej prowadzili reprezentanci Słowenii, ale to nie oni cieszyli się ze zwycięstwa. Decydujące dla losów widowiska okazało się trafienie Filipa Łazarowa. Co ciekawe, padło ono aż na trzy i pół minuty przez ostatnią syreną. Później kluczową rolę odegrała już twarda defensywa.

ME 2018 , grupa C:

Macedonia - Słowenia 25:24 (11:11)

Macedonia: Ristovski, Mitrevski - Manaskov 8, K. Lazarow 7, Georgiewski 2, F. Lazarov 2, Mirkulovski 2, Stoilov 2, Pribak 1, Taleski 1, Jonovski, Kuzmanovski, Markoski, Peshevski, Popovski, Velkovski.
Karne: 5/6
Kary: 12 min. (Jonovski - 4 min., Georgievski, Mirkulovski, Stoilov, Taleski - po 2 min.)

Słowenia: Lesjak, Skok - Mlakar 4, Blagotinsek 3, Cingesar 3, Janc 3, Zarabec 3, Mackovsek 2, Gasper Marguc 2, Bezjak 1, Heningman 1, Kavticnik 1, Suholeznik 1, Grebenc, Gal Marguc, Verdinek, Zabic.
Karne: 3/4
Kary: 20 min. (Cingesar - 6 min., Blagotinsek - 4 min., Heningman, Mlakar, Verdinek, Zabic, Zarabec - po 2 min.)

Czerwona kartka: Cingesar (Słowenia) - gradacja kar
Sędziowie: Constantin Din, Sorin-Laurentiu Dinu (Rumunia).

ME 2018, grupa C

# Drużyna M Z R P Bramki Pkt
1. Macedonia 3 2 1 0 79:77 5
2. Niemcy 3 1 2 0 82:69 4
3. Słowenia 3 1 1 1 77:69 3
4. Czarnogóra 3 0 0 3 66:89 0

Czy zwycięstwo Macedonii nad Słowenią jest dla ciebie zaskoczeniem?

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku

Komentarze (7):

• Arkady 241 0
    Podpisuję się obiema rękami. Wzór! Takie pytanie, jak wygląda właściwie handball w Macedonii jeśli chodzi o popularność? Bo dla mnie Lazarov jest tamtejszym bohaterem i powinien być niczym Aleksander Wielki i zostać uznany bez względu na wszystko najlepszym tamtejszym sportowcem, nawet w historii :)
    No dobrze, może troszkę przesadziłem ale to dla mnie zaszczyt podziwiać tak wspaniałego sportowca. Domyślam się że Twój post może być policzkiem z Twojej strony w stronę paru zawodników którzy odmówili gry w naszej rodzimej kadrze ;)
    Tak apropo Kiryla, podczas ostatniego turnieju kwalifikacyjnego do IO nie było mi szkoda żadnej reprezentacji która odpadła, nawet Hiszpanii z naszym Aguinagalde, oprócz właśnie Macedonii. Nie przepadam za tamtejszą kadrą (a zwłaszcza za ich rodakiem delegatem hehe) ale właśnie szkoda mi było Kiryla, bo najpewniej to on by został chorążym tamtejszych olimpijczyków.
    handball Wybrzeże Do tego trzeba dodać niesamowitą grę 39-letniego Lazarova! Widać było ile dla niego nadal znaczy reprezentowanie i gra dla swojego kraju! Szczególnie można było zobaczyć jego emocje na zwolnieniu, podczas reakcji w stronę publiczności macedońskiej. Forma fizyczna tego wspaniałego sportowca, jak u dwudziestoparo letniego zawodnika. Wzór sportowca.
    Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
  • Grzymisław 0
    Jedyny dziś naprawdę ciekawy mecz i zakończony niespodziewanym rozstrzygnięciem. Niestety sędziowie popsuli. Nie uważam, by w obawie o ponadprzeciętną brutalizację gry, sędziowie powinni dawać tak wiele kar. Sytuacja w końcówce, gdy więcej był aktorstwa, niż samej gry w piłkę ręczną, była tego efektem. To są jednak mistrzostwa i precz z fair play, szczególnie jak grają drużyny z Bałkanów. Pomimo tych kar mecz i tak mi się podobał. Dziś był najlepszy, w pozostałych parach szczególnie zawiedli Węgrzy, którzy za bardzo dali odjechać Duńczykom. Vranjes na razie lepszy od Sabate nie jest, a przeciwko mistrzom z Rio, jego podopieczni słabo spisali się przede wszystkim w obronie. Chociaż paradoksalnie zaimponował mi Timuzsin Schuch, który dawniej bardzo rzadko w ogóle brał udział w kontrze, dziś w tym elemencie świetnie spisał się w końcówce meczu. 2 wcześniejsze mecze to pogromy. Ale nawet jeśli przewaga była za duża, to Hiszpanie i Niemcy byli bardzo wyraźnymi faworytami.
    Macedonia wygrała, a bohaterem w pewien sposób Dejan Manaskow, który po fatalnej pierwszej połowie, w drugich 30 minutach rzucił niemal połowę bramek dla swojej reprezentacji i został jej najlepszym strzelcem, do tego udanie zastąpił Kiriła Lazarowa z linii siódmego metra.
    Najlepszy trener 2017 roku, niezależnie od tego, co ktokolwiek wybierze, czy ogłosi, Raul Gonzalez, kontynuuje swoje pasom sukcesów. Biorąc pod uwagę utratę tuż przed turniejem dwóch najsłynniejszych zawodników przez Czarnogórę, wszystko wskazuje, że na pierwszą wygraną w Euro reprezentanci tego jednego z najmłodszych państw świata poczekają przynajmniej do swojego piątego już występu w tej imprezie. Tym samym wygrana Macedonii nad Słowenią niemal gwarantuje podopiecznym Gonzaleza wejście do II fazy grupowej z zapisanym zwycięstwem. O ile nawet wtedy powtórzenie rekordowej, piątej pozycji nie będzie dla nich zbyt prawdopodobne, to już miejsce w ósemce jak najbardziej realne.
  • MS_ 0
    Właśnie! Niesamowity on jest, koniec kariery podczas igrzysk w Tokio.. to byłoby coś ;-) Macedonia ma całkiem fajny skład, zespół na medal to nie jest, ale ciekawe czy stawi opór topowym zespołom w swojej połówce - Niemcom, Duńczykom, Hiszpanom. A do tego Raul Gonzalez na ławce, trzeba przyznać, że facet ma rękę do prowadzenia zespołu.