2. Bundesliga: znakomity debiut Pawła Gendy. Kluczowy udział Polaka w wygranej

Zawodnicy Vfl Luebeck Schwartau zwycięstwem 26:23 z TUSEM Essen, rozpoczęli ligowe zmagania w 2018 roku. W aspirującym do gry w Bundeslidze klubie udanie zadebiutował Paweł Genda. Natomiast Denis Szczęsny udział w grze zakończył z czerwoną kartką.

Bartosz Grzelak
Paweł Genda WP SportoweFakty / Michał Dominik / Na zdjęciu: Paweł Genda
Faworytem byli piłkarze VfL Luebeck-Schwartau, udowodnili to już na początku meczu, obejmując prowadzenie 6:2. W drużynie gości TUSEM Essen nastąpiło przemeblowanie składu, a bramkarza zastąpił siódmy zawodnik w polu. Manewr opłacił się, bo odrobili dwie bramki.

Szansę debiutu otrzymał wtedy Paweł Genda, z której skwapliwie skorzystał, rzucając swoją pierwszą bramkę na poziomie 2. Bundesligi (8:5). Tego dnia Polak ochoczo podejmował decyzje o rzucie, początkowo jednak nie każdy znajdował drogę do bramki, gdyż w następnej próbie już nie trafił. Zrehabilitował się dopiero na dwie sekundy przed końcem pierwszej części wyrównanego widowiska (12:5).

Na początku drugiej połowy golkiper Denis Klockmann dwukrotnie ratował z opresji gospodarzy, mimo to nie uchronił ich przed stratą prowadzenia. Sytuację mogła ułatwić czerwona kartka dla Denisa Szczęsnego, ale na kwadrans przed końcem wyrównał Jonas Ellwanger - 16:16.

Pojedynek ligowego średniaka z potentatem do awansu przez dłuższy czas był nierozstrzygnięty, aż do 56. minuty kiedy miejscowi odskoczyli na trzy gole. Kibice ze Schwartau mogli liczyć wtedy na niezawodnego Juliana Lauenrotha. W tej odsłonie Genda dorzucił trzy trafienia - łącznie w meczu zanotował ich pięć, przy dwóch nieudanych próbach.

Zwycięstwo może okazać się niezbędnym do awansu, ponieważ jeden z bezpośrednich konkurentów - ASV Hamm-Westfalen zdobył komplet punktów w tej serii. Ekipa ze Schwartau z 30 punktami zajmuje trzecie miejsce na zapleczu rozgrywek Bundesligi.