WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Nie będzie awansów do Superligi. Pierwszoligowcy rozczarowali

Zwycięzcy I ligi szczypiornistów SPR PWSZ Tarnów i Nielba Wągrowiec nie spełnili wymagań licencyjnych. Oznacza to, że niemal na pewno nie awansują do PGNiG Superligi.
Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Materiały prasowe / SPR PWSZ Tarnów / SPR PWSZ Tarnów

Zarówno MKS Nielba Wągrowiec, jak i SPR PWSZ Tarnów zapowiadały, że będą czynić starania, by w sezonie 2018/19 wystąpić w Superlidze. Wygrali rozgrywki I ligi, czyli spełnili kryterium sportowe i mogli aplikować w procesie licencyjnym. Ale to nie wystarczyło, bo pozostałych wymagań nie udało się zrealizować. 

- Terminy i regulamin procesu licencyjnego są znane od marca. Kluby miały ponad 2 miesiące, by przygotować dokumenty. Każdy pierwszoligowiec, który chce awansować, nie może rozpocząć działań na 2-3 dni przed ostateczną datą - podkreśla Komisarz Ligi Piotr Łebek.

W tym roku podniesiono minimalny budżet do 2 mln złotych (do tego zabezpieczone 500 tys. na spłatę zobowiązań). Finanse to tylko jeden z warunków przyznania licencji. 

- Czym innym jest kryterium sportowe, a czym innym prawne i finansowe. Każde  należy spełnić i każde jest równie ważne. Nie są to wymagania nierealne, skoro MKS Kalisz w tamtym roku już na początku miał przygotowane dokumenty do postępowania licencyjnego - wyjaśnia Łebek. 

ZOBACZ WIDEO PGNiG Superliga: PGE VIVE Kielce ponownie mistrzem Polski

Superliga zgłosiła wiele zastrzeżeń w kwestiach prawnych. - Należy pamiętać, że do spełnienia są m.in. kryteria prawne związane z przekształceniem klubu w spółkę kapitałową lub z jej utworzeniem. W lidze zawodowej nie może uczestniczyć spółka w organizacji, co wymaga od drużyn m.in. zarejestrowania w KRS oraz wniesienia odpowiedniego kapitału zakładowego. W Superlidze jest to 100 000 zł. Muszą również przedstawić koszty prowadzenia klubu, w tym personalne, tak, aby organ licencyjny mógł dokonać analizy, określić budżet gwarantowany i ocenić zbilansowanie prognozy finansowej. Jednym słowem: proces licencyjny to standaryzacja, której nie da się wykonać w tydzień - kontynuuje.

Oprócz SPR-u i Nielby, warunków nie spełnił uczestnik ostatnich rozgrywek, KPR Legionowo. Klubom przysługuje prawo do odwołania, ale szanse na powodzenie nie są zbyt duże. Zawodnicy z Mazowsza rozpoczęli już gorączkowe poszukania zespołu na nowe rozgrywki. A miejsc coraz mniej, Superliga będzie maksymalnie liczyć 14 zespołów. Tyle ekip pozostało w procesie licencyjnym.

Czy Superliga powinna liczyć 14 zespołów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (4):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Złoty Bogdan 0
  Sportowo te trzy kluby mają raczej niewiele do zaoferowania Superlidze, więc niech sobie grają na jej zapleczu. Nie ma sensu na siłę brać zespołów, które nie gwarantują odpowiedniej jakości. Lepiej rywalizować w węższym gronie, ale przy zachowaniu jakiegoś tam poziomu.
  Czaszki Myślę, że jeżeli sportowo te trzy kluby mogłyby wnieść coś dobrego do rozwoju piłki ręcznej w Polsce, to zarząd Superligi powinien rozważyć przyznanie licencji warunkowych. Przy okazji pytanie, czy Superliga przekazuje jakieś pieniądze zespołom tam grającym, czy tylko woła o pieniądze?
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Czaszki 1
  Myślę, że jeżeli sportowo te trzy kluby mogłyby wnieść coś dobrego do rozwoju piłki ręcznej w Polsce, to zarząd Superligi powinien rozważyć przyznanie licencji warunkowych.
  Przy okazji pytanie, czy Superliga przekazuje jakieś pieniądze zespołom tam grającym, czy tylko woła o pieniądze?
  Hander jak miałyby to być następne Spójnie, to i dobrze, że nie spełniły wymogów.
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Hander 1
  jak miałyby to być następne Spójnie, to i dobrze, że nie spełniły wymogów.
  [ 2 komentarze w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×