KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Walka o Pekin - na początek Węgierki

Najbliższe trzy dni będą niezwykle istotne dla polskiego szczypiorniaka, bowiem reprezentacja piłkarek ręcznych prowadzona przez Zenona Łakomego stanie przed szansą wywalczenia pierwszego w historii udziału w Igrzyskach Olimpijskich. Przed biało-czerwonymi bardzo trudne zadanie, gdyż przyjdzie im się zmierzyć z wymagającymi i utytułowanymi rywalkami. Już w piątek (godz. 14:00) nasze zawodniczki zagrają z Węgierkami.

Dariusz Piotrowski
Dariusz Piotrowski

W ostatnim okresie sporo kontrowersji wywołał werdykt Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie, który unieważnił powtórzone kwalifikacje olimpijskie w Azji. Decyzja spowodowała zmianę obsady w trzech kwalifikacyjnych turniejach (Lipsk, Bukareszt, Nimes), które rozegrane zostaną w dniach 28-30 marca. Niestety z podjętych decyzji nie może być zadowolona nasza reprezentacja, której przyjdzie się zmierzyć z bardziej wymagającymi rywalami. Początkowo biało-czerwone miały zagrać z Chorwacją, Wybrzeżem Kości Słoniowej i Rumunią, natomiast po modyfikacji podopieczne Zenona Łakomego zagrają z Węgierkami, Japonkami i gospodyniami turnieju - reprezentacją Rumunii.

Do Pekinu z każdej eliminacyjnej grupy awansują po dwa zespoły. Niezwykle istotny dla naszej kadry będzie już pierwszy pojedynek z ekipą Węgier, który może w dużym stopniu ustawić klasyfikację turnieju w Bukareszcie. Reprezentacja Węgier od lat należy do ścisłej czołówki światowego szczypiorniaka. Największym sukcesem zespołu było wywalczenie Mistrzostwa Świata w 1965 roku. W ostatnim dziesięcioleciu Węgierki wywalczyły Mistrzostwo Europy (2000 r.) oraz srebrny medal MŚ (2003 r.). Na trzecim miejscu sklasyfikowane były na MŚ w 2005 r. oraz na ME w 2004 r. Ponadto zespół narodowy z Węgier wywalczył srebrny medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney.

Podczas grudniowych Mistrzostw Świata - Francja 2007, reprezentacja Węgier zajęła "jedynie" 8 miejsce. W kraju wynik uznano za porażkę i z posadą szkoleniowca pożegnał się niezwykle doświadczony i utytułowany trener - Andras Nemeth. Jego miejsce zajął były szkoleniowiec męskiej reprezentacji w latach 1999-2001 - Janos Hajdu. Drużyna w ostatnich ważnych imprezach występuje w niemal identycznym składzie. Największą gwiazdą kadry jest środkowa rozgrywająca Anita Gorbicz, wybrana w 2005 roku najlepszą piłkarką ręczną świata. Silnym punktem reprezentacji jest także obsada bramki, bowiem między słupkami występuje Katalin Palinger, która już od dziecięciu lat jest pierwszą bramkarką swojego kraju. W turnieju w Bukareszcie nie wystąpi utalentowana rozgrywająca Ibolya Mehlmann.

Reprezentacja Polski zmierzyła się z Węgierkami na ostatnim mundialu we Francji. Podopieczne Zenona Łakomego były blisko sprawienia niespodzianki. Po wygranej pierwszej połowie 13:11, w drugiej odsłonie zabrakło konsekwencji i biało-czerwone uległy ostatecznie 26:28. Fenomenalnie wówczas zagrała Palinger, która wybroniła aż 21 strzałów (45 procent skuteczności) naszych szczypiornistek.

Przygotowania reprezentacji Polski do zbliżającego się turnieju odbyły się w Lublinie. Podczas zgrupowania biało-czerwone dwukrotnie pokonały ekipę Chin 31:30 i 27:21. Ostatnim sprawdzianem polskiej kadry był dwumecz z drużyną Niemiec. Nasze zachodnie sąsiadki nie dały najmniejszych szans Polkom, zwyciężając 36:27 i 33:27.

Udział w Igrzyskach Olimpijskich dla każdego zawodnika to największe sportowe marzenie. Przed kadrą naszych szczypiornistek ogromna szansa, aby te marzenia zostały zrealizowane. Miejmy nadzieję, że nasze zawodniczki zakończą sukcesem rumuński turniej i będzie im dane usłyszeć hymn narodowy w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Bezpośrednią transmisję z piątkowego meczu będzie można obejrzeć w TVP1 o godzinie 14:00.


Kadra Polski:

Bramkarki:
Magdalena Chemicz (SPR Safo Lublin)
Iwona Łącz (AZS Politechnika Koszalin)
Małgorzata Sadowska (Dablex AZS AWFiS Gdańsk)

Skrzydłowe:
Małgorzata Majerek (SPR Safo Lublin)
Kinga Polenz (Piotrcovia Piotrków Tryb.)
Emilia Rogucka (Frankfurten HC)
Kaja Załęczna (Interferie Zagłębie Lubin).

Kołowe:
Ewa Damięcka (SPR Safo Lublin)
Aleksandra Jacek (Interferie Zagłębie Lubin)
Edyta Chudzik (Dablex AZS AWFiS Gdańsk)

Rozgrywające:
Iwona Niedźwiedź?Cecotka (SK Aarhus)
Izabela Duda (Storhamar)
Katarzyna Duran (SPR Safo Lublin)
Karolina Kudłacz (HC Lepzig)
Dorota Malczewska (SPR Safo Lublin)
Klaudia Pielesz (Interferie Zagłębie Lubin)


Kadra Węgier:

Bramkarki:
Katalin Pálinger (Győri Audi ETO KC)
Orsolya Herr (Győr)

Zawodniczki z pola:
Orsolya Vérten (Győr)
Gabriella Juhász (Budapest Bank-FTC)
Tímea Tóth (Hypo NÖ)
Gabriella Szűcs (DVSC-Aquaticum)
Anita Görbicz (Győr)
Bernadett Ferling (Dunaferr)
Zita Szucsánszki (FTC)
Ágnes Hornyák (Győr)
Mónika Kovacsicz (FTC)
Zsuzsanna Lovász (Dunaferr)
Piroska Szamoránsky (FTC)
Rita Borbás (Dunaferr)


Terminarz turnieju:

Piątek:
Węgry - Polska - godz. 14:00
Rumunia - Japonia - godz. 16:00

Sobota:
Japonia - Polska - godz. 14:00
Rumunia - Węgry - godz. 16:00

Niedziela:
Japonia - Węgry - godz. 14:00
Rumunia - Polska - godz. 16:00

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×