WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis
)

Sezon zmian. Rusza I liga szczypiornistów

Nowy kształt rozgrywek, bardziej usystematyzowane zasady awansu i kilka ciekawych transferów. W I lidze szczypiornistów doszło do wielu zmian. Na zaplecze wróciły znane marki, a najmocniejsi planują atak na Superligę.
Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Na zmianach skorzystała m.in. Forza Wrocław

Więcej nie znaczy lepiej

Letnia rewolucja wywołała dyskusje i nie można się dziwić, skoro na siłę poszerzono rozgrywki do 36 zespołów, a już wcześniej krytykowano zwiększenie liczby uczestników do 32. I liga - delikatnie ujmując - nie zachwyca poziomem, doświadczenie zawodnicy nie ukrywają, że przed laty wymagania były wyższe. Otwarcie się na kolejne drużyny może pociągnąć za sobą dalsze obniżenie jakości. Wyjdzie w praniu, ale pomysł ZPRP ma zdecydowanie więcej sceptyków. 

Jeśli już idziemy w stronę monstrualnego poszerzenia rozgrywek, to dobrze przynajmniej, że zmodyfikowano podział. Trzy grupy oznaczają mniejszą liczbę spotkań, mniej wyjazdów, a co za tym idzie, redukcję kosztów. Poprzedni sezon trwał koszmarnie długo, bo do początku czerwca i część uczestników starała się upchnąć spotkania wcześniej. A rzeczywistość I ligi jest taka, że każdy wyjazd to wydatek nadwyrężający budżet. Przecież kilka miesięcy temu obciążeń nie wytrzymał LKPR Moto-Jelcz Oława, a u innych bilans ledwo się domykał. Przed nowym sezonem spasowała Polski Cukier Pomezania Malbork. I pewnie jeszcze nieraz usłyszymy o tarapatach finansowych pierwszoligowców. 

Po stronie plusów jasne zasady awansu na najwyższy szczebel. W poprzednich dwóch sezonach furtka była uchylona, ale dopiero powrót spadków w Superlidze otworzył drzwi na oścież. Zwycięzcy trzech grup spotkają się w turnieju finałowym, triumfator awansuje (po spełnieniu wymogów licencyjnych), druga drużyna spotka się w barażu z 13. ekipą z elity. Jasne, klarowne, tak jak zasady spadku - dwa ostatnie zespoły pożegnają się z I ligą.

Jeszcze jedna sprawa - podział według kryterium geograficznego chyba nie jest najlepszym pomysłem, grupy są nierówne pod względem poziomu sportowego, przykładowo w grupie C znalazło się trzech kandydatów do awansu. 
Redakcja WP SportoweFakty na Instagramie, śledź nasze STORIES!

Który zespół awansuje do Superligi?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.