ME 2018: Rumunia dała Norwegii bolesną lekcję piłki ręcznej, Niemki lepsze od Czeszek

Na zakończenie rywalizacji w grupie D mistrzostw Europy piłkarek ręcznych, Niemcy pokonały Czechy 30:28, zaś Rumunia nie dała szans Norwegii (31:23).

Tomasz Rosiński
Cristina Neagu (Rumunia) Materiały prasowe / IHF / Na zdjęciu: Cristina Neagu (Rumunia)
Świetna gra Ivety Luzumovej (10 bramek) i Sary Kovarovej (6 goli) na nic się zdała, bo Czeszki uległy Niemkom i z trzema porażkami na koncie pożegnały się z francuskim turniejem. Jednakże czeskie szczypiornistki postawiły rywalowi trudne warunki gry i mogły zejść z boiska z podniesioną głową.

Na początku trwała wyrównana walka i nikomu nie udawało się wypracować kilkubramkowej przewagi (6:6). Z czasem na szalę wszystkie swoje siły rzuciły reprezentantki Czech, które w 18. minucie po trafieniu Petry Adamkovej wyszły na prowadzenie 12:7.

Taki obrót spraw tylko podrażnił podopieczne Henka Groenera, które zaczęły grać agresywniej w obronie i poprawiły skuteczność w ataku, dzięki czemu jeszcze przed przerwą doprowadziły do remisu 16:16. Duża w tym zasługa duetu Meike Schmelzer - Angie Geschke, który raz za razem przedzierał się przez czeską defensywę.

Po zmianie stron zawodniczkom z Czech starczyło sił tylko do 42. minuty, kiedy to na tablicy świetlnej widniał wynik 19:19. Od tego momentu kontrolę nad wydarzeniami na placu gry przejęły Niemki, które to ostatecznie zwyciężyły 30:28.

Starcie Norweżek (brązowe medalistki igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro) z Rumunkami (3. miejsce na MŚ 2015) zapowiadało się ciekawie, ale takie było tylko do trzynastej minuty (8:8).

Wówczas sygnał do ataku swojej kadrze dała Cristina Neagu, która była praktycznie nie do zatrzymania dla przeciwniczek i to za jej sprawą Rumunia wygrała pierwszą odsłonę zawodów zdecydowanie 18:12.

W drugiej części starcia rumuńskie piłkarki ręczne miały wszystko pod kontrolą i ich triumf nie był ani przez chwilę zagrożony. Ostatecznie Rumunia ograła Norwegię 31:23, awansując do kolejnego etapu zmagań z pierwszego miejsca w grupie D.

Wyniki meczów 3. kolejki grupy D ME 2018 kobiet:

Niemcy - Czechy 30:28 (16:16)
Najwięcej bramek: dla Niemiec - Meike Schmelzer 7, Emily Bolk i Angie Geschke - po 5; dla Czech - Iveta Luzumova 10, Sara Kovarova 6.

Norwegia - Rumunia 23:31 (12:18) Najwięcej bramek: dla Norwegii - Veronica Egebakken Kristiansen i Malin Aune - po 5; dla Rumunii - Cristina Neagu 11, Laura Chiper 5.