PGNiG Superliga: Energa MKS Kalisz o krok od utrzymania. Stal Mielec igra z ogniem

Marcin Basiak nie odmienił Stali. W Mielcu lepsza okazała się Energa MKS Kalisz, która praktycznie zapewniła sobie utrzymanie w Superlidze (23:29). A Stal musi drżeć o ligowy byt.

Marcin Górczyński
Łukasz Zakreta (Energa MKS Kalisz) Materiały prasowe / MKS Zagłębie Lubin / Paweł Andrachiewicz / Na zdjęciu: Łukasz Zakreta (Energa MKS Kalisz)
Władze Stali podjęły maksymalne ryzyko albo, jak kto woli, postawiły na szalone rozwiązanie. Po raz czwarty w tym sezonie kierownictwo zmieniło trenera, na cztery kolejki przed końcem sezonu podziękowało Michałowi Przybylskiemu i powierzyło obowiązki niedoświadczonego w zawodzie Marcina Basiaka, do niedawna czynnemu zawodnikowi.

Nowy trener nie odmienił zespołu, Stali przytrafił się przestój w pierwszej połowie, który okazał się decydujący dla losów spotkania.

Mielczanie musieli sobie radzić bez kontuzjowanych Michała Wypycha i Wiktora Jędrzejewskiego, do gry gotowi byli za to rekonwalescenci Daniel Dutka i Tomasz Grzegorek. Obaj nie odmienili drużyny, a drugi z nich na 10 minut przed końcem zobaczył czerwoną kartkę za powalenie rywala na parkiet.

MKS zagrał zdecydowanie bardziej dojrzale, nie spieszył się w ataku, nie oddawał pochopnych rzutów. Stal bombardowała bramkę, problem w tym, że prawie połowę piłek przyciągnął świetnie dysponowany Łukasz Zakreta. Bramkarzowi Energi MKS-u zabrakło jednej interwencji do wyrównania rekordu sezonu Krzysztofa Szczeciny i Jakuba Skrzyniarza (odbił 20 rzutów, w tym aż trzy karne).

ZOBACZ: Zmiana na kole Gwardii

Właśnie obrony Zakrety ustawiły mecz. Gospodarze zaczęli się też gubić w ataku i MKS błyskawicznie wypunktował rywali. Po przerwie, tylko na chwilę, nadzieję Stali dał Piotr Rutkowski (18:21). Kirył Kniaziew i Michał Drej nie pozwolili jednak, by kaliszanom stała się krzywda.

MKS jest właściwie pewny utrzymania, zdecydowanie prowadzi w tabeli i potrzebuje jednego punktu, by oficjalnie zapewnić sobie spokój. Stal z kolei nadal ostatnia, z aż pięcioma oczkami straty do miejsca barażowego. Nadzieją jest chyba wyłącznie słabsza forma Arki, która poniosła w Szczecinie wstydliwą porażkę 14:39.

PGNiG Superliga, grupa spadkowa (7. kolejka):

SPR Stal Mielec - Energa MKS Kalisz 23:29 (10:15)

Stal: Wiśniewski (5/27 - 19 proc.), Andjelić (0/7) - Krępa 5, Wołyncew 4, Krupa 3, Rutkowski 3, Kornecki 2, Sarajlić 2, Wilk 2, Grzegorek 1, Mochocki 1, Dutka, Kowalczyk, Krajewski, Rusin, Skuciński
Karne:
0/3
Kary: 6 min. (Grzegorek, Kornecki, Krupa - po 2 min.)
Czerwona kartka:
Grzegorek (50 min., za faul)

Energa MKS:
Zakreta (20/42 - 48 proc.), Potocki (1/2 - 50 proc.) - Drej 7/4, Kniaziew 5, Szpera 5, Wojdak 3, Bałwas 2, Czerwiński 2, Krycki 2, Pilitowski 2, Bożek 1, Pi. Adamczak, Grozdek, Kwiatkowski, Misiejuk
Karne:
4/4
Kary:
8 min. (Misiejuk - 4 min., Kwiatkowski, Kniaziew - po 2 min.)