Liga Mistrzów jeszcze bardziej elitarna. Nowe kryteria od sezonu 2020/21

16 zespołów zamiast 28 i tym samym trudniejsza droga dla polskich zespołów. Tak od sezonu 2020/21 będą wyglądały rozgrywki Ligi Mistrzów szczypiornistów.

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Zdjęcie z ćwierćfinałowego meczu LM PGE Vive Kielce - PSG Newspix / orbert Barczyk / PressFocus / Zdjęcie z ćwierćfinałowego meczu LM PGE Vive Kielce - PSG
Kilka miesięcy temu EHF przegłosował reformę europejskich pucharów. Plany były powszechnie znane, ale tylko w ogólnym zarysie. 28 czerwca, podczas obrad w Wiedniu, zapadły kluczowe decyzje dla piłki ręcznej.

Kryteria uczestnictwa w Lidze Mistrzów (i Lidze Mistrzyń) staną się jeszcze bardziej restrykcyjne niż dotychczas. 10 z 16 zespołów będzie pewnych swojego miejsca w rozgrywkach. Chodzi o mistrzów z krajów, które w rankingu EHF zajmują miejsca od 1. do 9. Na ten moment swojego przedstawiciela mieliby Francuzi, Niemcy, Hiszpanie, Węgrzy, Polacy, Duńczycy, Macedończycy, Portugalczycy i Białorusini. Do tego zestawu dołączy najbardziej utytułowany zespół ostatnich trzech sezonów Pucharu EHF, czyli drugich najważniejszych rozgrywek na kontynencie.

Pozostałe sześć miejsc obsadzi sam EHF, biorąc pod uwagę zgłoszenia zainteresowanych drużyn. Co to oznacza z polskiego punktu widzenia? O drugie miejsce w rozgrywkach będzie bardzo trudno.

ZOBACZ WIDEO Karol Bielecki: Prezes ZPRP? Sławomir Szmal

Poza pierwszą dziesiątką rankingu EHF są Chorwaci, Szwedzi, Słoweńcy czy Ukraińcy. Drużyny z tych krajów regularnie występują w Lidze Mistrzów, a trzeba pamiętać, że apetyt na elitę będą mieli też m.in. wicemistrzowie Niemiec i Francji. Europejska federacja weźmie pod uwagę wyniki z poprzednich sezonów, dlatego najbliższe rozgrywki mogą zdeterminować kształt Ligi Mistrzów na najbliższe lata.

Oficjalnie potwierdzono też inną ważną decyzję - spotkania będą odbywać się w środku tygodnia (w środy i czwartki) o godz. 18.45 i 20.45.

Zgodnie z zapowiedziami, Puchar EHF zostanie zastąpiony przez Ligę Europejską (24 uczestników). Dla przykładu - zgłoszone w tym roku Gwardia Opole i Górnik Zabrze musieliby przebijać się przez dwie rundy kwalifikacyjne z udziałem naprawdę solidnych przeciwników, dlatego tak istotne, by w tym sezonie zaprezentować się w Europie z dobrej strony.

Czy popierasz reformę Ligi Mistrzów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×