Nobilitacja dla mistrzyń Polski. MKS Perła Lublin w krainie bogaczy

Materiały prasowe / Facebook: MKS Lublin / Przemek Gąbka / Na zdjęciu: Robert Lis był m.in. trenerem MKS Perły Lublin
Materiały prasowe / Facebook: MKS Lublin / Przemek Gąbka / Na zdjęciu: Robert Lis był m.in. trenerem MKS Perły Lublin

- Odstajemy finansowo, ale sam udział w Lidze Mistrzyń to dla nas ogromne wyróżnienie - mówi nam trener Perły Lublin Robert Lis. Najlepszy polski zespół spróbuje jesienią nawiązać walkę z najlepszymi w Europie.

Gdy EHF ogłosił listę zespołów uczestniczących w fazie grupowej, nawet niepoprawni optymiści musieli przecierać oczy ze zdumienia. Eliminacje - owszem. Faza grupowa - za wysokie progi.

Tymczasem europejska federacja zaczęła doceniać tytuły mistrzowskie i kosztem mocnych zespołów z Francji, Węgier czy Niemiec, zaprosiła do udziału tych mniejszych. Bodaj największym beneficjentem tej niepisanej reformy jest MKS Perła Lublin.

ZOBACZ: Nowy trener w Stali Mielec

Wielka nobilitacja

- Dopiero to do nas dochodzi, przecież sama obecność w Lidze Mistrzyń to dla nas olbrzymi zaszczyt - tłumaczy trener Robert Lis. Po dwóch tytułach mistrzowskich Perła wraca do europejskiej elity, skąd wypadła w sezonie 2015/16. Przed rokiem bezskutecznie przebijała się przez eliminacje, niemieckie SG BBM Bietigheim wybiło marzenia z głowy (33:19).

ZOBACZ WIDEO Karol Bielecki: Więcej w karierze przegrałem niż wygrałem [cała rozmowa]

Lublinianki dzieli olbrzymia przepaść od reszty stawki, o konkretnych sportowych celach raczej nie ma mowy. Obiektywnie sukcesem byłaby jakakolwiek zdobycz. Statystyki są zresztą bezlitosne i dużo mówią o dysproporcji między naszymi klubami a resztą Europy. 12 ostatnich spotkań Perły i Vistalu w fazie grupowej - zero punktów. Poprzednie oczko w listopadzie 2014 toku, po remisie lublinianek z francuskim Metz.

- Zdajemy sobie sprawę z miejsca w szeregu. Przy naszym budżecie będzie trudno nawiązać wyrównaną walkę. Każdy z uczestników dysponuje przynajmniej 2-3 razy większym budżetem. Może i odstajemy, ale zapewniam, że nie potraktujemy rozgrywek jak sparingów z mocnymi rywalami. Postaramy się zaprezentować jak najlepiej. Okaże się, na ile to wystarczy, bo wymagania są naprawdę wygórowane - podkreśla szkoleniowiec.

Czytaj: Legenda zeszła z parkietu

Jak spadać, to z wysokiego konia

Losowanie nie było łaskawe, choć trzeba przyznać, że prawie każdy zestaw byłby odbierany jako "grupa śmierci". Perła znalazła się w europejskiej śmietance towarzyskiej i starcia z potęgami były nieuniknione. Naprzeciwko staną zeszłoroczne finalistki z Rostowa, naszpikowane reprezentantami Rosji, rumuński CSM Bukareszt, dowodzony przez najlepszą szczypiornistkę świata, Cristinę Neagu i mocny duński Esbjerg.

- Wiadomo, że losowanie mogło być trochę lepsze, trochę gorsze, ale na tym etapie wszystkie przeciwniczki byłyby trudne. Cieszy nas, że będziemy mogli przetestować się z europejską czołówką. Zobaczymy, jak będzie to wyglądało pod względem sportowym, ale udział w rozgrywkach to wielki plus dla moich zawodniczek, szczególnie tych najmłodszych. Występy w samej Superlidze nie gwarantują im rozwoju. Przynajmniej sześć meczów w Lidze Mistrzyń to kapitalne doświadczenie - przyznaje Lis.

Budżet nie jest z gumy

Decyzja o udziale w fazie grupowej spadła jak grom z jasnego nieba, w Lublinie chyba nie do końca spodziewali się takiego wyzwania, bo zbudowano skład na rozgrywki PGNiG Superligi. Ligę Mistrzyń wygrywała niegdyś Kinga Achruk, kilka zawodniczek pamięta rozgrywki w latach 2014-2015, jednak pod względem kadrowym Perła prezentuje się ubogo, przynajmniej na tle grupowych rywalek.

Wielkich zmian nie należy się spodziewać. Sporo mówi się o transferze obiecującej prawej rozgrywającej Natalii Nosek, która szuka klubu po upadku Pogoni Szczecin, ale wzmocnienia na Ligę Mistrzyń to pobożne życzenia.

- Dysponujemy określonym budżetem i w tym momencie nie możemy więcej zrobić. W związku z awansem nie znajdzie się nagle milion euro. Poza tym, na rynku trudno już o solidną zawodniczkę z umiejętnościami na Ligę Mistrzyń, w dodatku będącą w naszym zasięgu. Skład buduje się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, najlepsi w Europie mają rozpisany budżet na 2-3 lata do przodu - komentuje trener.

Inaugurację Ligi Mistrzyń zaplanowano w pierwszy weekend listopada. Na początek wyjazd do jaskini lwa, na parkiet Rostowa-Don.

Źródło artykułu: