W kwietniu 2014 roku powstała fundacja Enea, której celem jest realizowanie polityki zaangażowania społecznego. Chodzi głównie o rozwój dzieci i młodzieży, aktywizację obszaru edukacji, sportu i promocji zdrowego trybu życia. W ten zakres działania idealnie wpisała się Sandra Spa Pogoń, która już od 7 lat prowadzi i rozwija swoją akademię.
Początkowo w zajęciach stałych brało udział ok. 80 dzieci ze Szczecina, zarówno lewobrzeża, jak i prawobrzeża. Obecnie liczba uczestników wzrosła do 120. W kwietniu 2019 roku do akademii Pogoni dołączyły szkoły w Komarowie i Krępsku (k. Goleniowa). Docelowo mają być organizowane zajęcia aż dla 200 dzieci.
Nafciarze 14 września zagrają pierwszy mecz w LM. Czytaj więcej!
Jak dowiedziały się WP SportoweFakty od osób zaangażowanych w tę działalność, przyłączane są kolejne ośrodki poza Szczecinem. - Nie chcemy koncentrować się na dużych miejscowościach, a raczej na mniejszych, w których dzieci mają utrudniony dostęp do aktywności pozalekcyjnych - informują.
ZOBACZ WIDEO: Piotr Jagiełło o meczu boksu olimpijskiego Polska - Bułgaria. "Zdziwiłbym się, gdybyśmy nie mieli swojej reprezentacji w Tokio"
- Dziś już widać, jaki potencjał drzemie w dzieciach, warto rozbudzać w nich pasję - być może Enea Akademia Handball przyczyni się do tego, że zechcą kiedyś na poważnie zająć się sportem i kontynuować karierę w szkolnych kubach sportowych, potem być może także jako profesjonalni piłkarze ręczni – dodają.
Zajęcia odbywają się raz i dwa razy w tygodniu, w zależności od grupy. Uczestnicy zajęć to chłopcy i dziewczynki w wieku 4-13 lat. Ćwiczenia z piłki ręcznej w akademii to świetne przygotowanie dla dzieci, które chcą kontynuować trening w ramach klas sportowych. Co ciekawe, kilku wychowanków Pogoni znalazło się właśnie w takich klasach, w szkołach podstawowych pod patronatem MKS Kusy.
Zobacz również: sponsor klubu i czynny zawodnik w jednej osobie
Oprócz stałych zajęć z piłką ręczną w ramach ENEA Handball Akademia organizowane są różne wydarzenia: zabawy sportowe w ramach Dnia Dziecka czy Pikniku Pasji Pod Platanami, mecze i turnieje, także z uczestnictwem zespołów z Niemiec, obozy letnie i zimowe, w planach jest także organizowanie stacjonarnych kampów. Dzieci z akademii mogą bezpłatnie, wraz z opiekunami, przychodzić na mecze męskiej drużyny Sandra Spa Pogoń.
- W ten sposób chcemy spopularyzować samą dyscyplinę, dać możliwość oglądania meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej, rozbudzać pasję, zachęcić do kibicowania. Dzieci biorą też czynny udział w ceremonii prezentacji zespołów wyprowadzając zawodników obu drużyn na boisko oraz prezentując ich flagi i Superligi – podsumowują działacze.