Puchar EHF. Twardy bój w Izraelu. NMC Górnik Zabrze obronił awans

Momentami NMC Górnik Zabrze był jedną nogą poza Pucharem EHF, ale w końcówce drużyna Marcina Lijewskiego uratowała awans do III rundy kwalifikacji. Izraelskie Maccabi Rishon wygrało 22:21.

Marcin Górczyński
Iso Sluijters w walce z Michałem Bednarkiem Materiały prasowe / NMC Górnik Zabrze / Na zdjęciu: Iso Sluijters w walce z Michałem Bednarkiem
Pierwszy mecz w Zabrzu zwiastował, że klubowa izraelska piłka ręczna nie jest wcale tak egzotyczna jak się wydaje. Maccabi zaskoczyło aktywną obroną, dopiero w ostatnich minutach Górnicy wypracowali przed rewanżem trzy bramki przewagi (29:26).

ZOBACZ: Święta wojna przyciągnęła mnóstwo kibiców

Nie było jednak łatwo obronić przewagi, chociażby dlatego, że Maccabi zaliczyło aż 26 trafień w Zabrzu. W Izraelu padało niewiele goli, więc w razie trzybramkowej różnicy na niekorzyść Górnika do dalszej rundy przechodzili rywale.

Na taki scenariusz zapowiadało się zresztą w końcówce, zabrzanie przegrywali 20:22. Wcześniej jeszcze bardziej pachniało pożegnaniem z Pucharem EHF. Do przerwy 9:12, niedługo po wznowieniu 10:14. Dwie bramki Krystiana Bondziora pozwoliły złapać kontakt, ale ostatnie minuty były bardzo nerwowe.

Okazje marnowali i jedni, i drudzy. W ciągu końcowych pięciu minut padły tylko dwa gole. Maccabi nie zdołało jednak zadać decydujących ciosów, zwycięstwo 22:21 nie dało awansu.

Górnik dołączył do Gwardii Opole, która rozpocznie rywalizację od III rundy kwalifikacji.

ZOBACZ: Trio Dujszebajewów zaraz w komplecie

Maccabi Srugo Rishon Lezion - NMC Górnik Zabrze 22:21 (12:9)

NMC: Skrzyniarz, Galia, Kazimier - Łyżwa 4, Sluijters 4, Daćko 4, Bondzio 4, Tomczak 2, Czuwara 1, Buszkow 1, Kondratiuk 1, Gogola, Bis, Sićko, Pawelec
Kary:
4 min. (Łyżwa, Daćko)