Piłka ręczna. MŚ 2021. Canarinhos cudem uratowali punkt z Tunezją. Awans Polaków coraz bliżej

Reprezentacja Brazylii bardzo męczyła się Tunezją w w drugim swoim występie w grupie B mistrzostw świata. Canarinhos na 46 sekund przed końcem przegrywali z Afrykanami 30:32. Zdarzył się jednak cud. Remis po 32 jest korzystnym wynikiem dla Polaków.

Krzysztof Kempski
 Jose Toledo (z piłką) PAP/EPA / Khaled Elfiqi / POOL / Na zdjęciu: Jose Toledo (z piłką)
Nie takiego spotkania oczekiwali brazylijscy szczypiorniści przeciwko Tunezji. Po raz drugi musieli ucieszyć się tylko z jednego punktu. W tym przypadku mogą mówić o ogromnym szczęściu. Anouar Ben Abdallah rzucił w stronę Santosa, ale piłka nie przekroczyła linii pola bramkowego (po wideoweryfikacji sędziów). To była akcja w ostatniej sekundzie tej rywalizacji. Ale po kolei.

Canarinhos od początku spotkania nie radzili sobie z aktywną afrykańską obroną. Jeśli zaś spojrzało się na to, z jaką łatwością i przede wszystkim szybkością Tunezyjczycy dochodzili do pozycji rzutowych, trudno było stwierdzić, kto tu jest faworytem, a kto swego rodzaju kopciuszkiem. Tym większego znaczenia nabierał premierowy triumf Biało-Czerwonych nad tym zespołem (więcej o tym meczu tutaj). Warto przy tym dodać, że niewielki udział w bramkach miał wtedy najlepszy ich gracz z meczu Polaków, Mosbah Sanai (1/3).

Słabo wyglądał Jose Guilherme de Toledo. Znany z parkietów PGNiG Superligi Brazylijczyk najpierw nie trafił na pustą bramkę z własnej połowy, a potem w kontrze uderzył w słupek. Jeszcze wtedy jego zespół remisował po 12. Wystarczyła chwila nieuwagi, by zrobiło się 15:12. Tunezyjczycy grali z ogromną wiarą we własne umiejętności i niewyobrażalną determinacją. Rzuty ze środka w wykonaniu Issama Rziga były niczym te obserwowane w Lidze Mistrzów. A to tylko przykład pierwszy z brzegu. Kto jeszcze nie doceniał Tunezji, powinien bić się w pierś. Brazylia tylko do przerwy straciła 20 bramek!

Po zmianie stron w rolę prawdziwego kata wcielił się Haniel Langaro. Brazylia w końcu zaczynała prezentować się na miarę oczekiwań. Zdecydowanie więcej dawał z siebie bramkarz Maik Santos. Ale dużym uproszczeniem byłoby nie doceniać też jego kolegów w obronie, którzy raz po raz nie pozwalali rywalom wyjść nawet z rzutem. Strata goniła stratę i podcinała Tunezyjczykom skrzydła. W efekcie już w 39. minucie wszystko zaczynało się niejako od nowa (po 21). Trener Sami Saidi w kilku mocnych słowach powiedział, co myśli o takiej grze swojego zespołu.

W 47. minucie oglądaliśmy coś, co zdarza się w piłce ręcznej bardzo rzadko. Fabio Chiuffa dostrzegł pustą bramkę u rywali. Rzucił z własnej połówki, ale trafił w słupek. Piłka odbiła się tak szczęśliwie, że wyszła w pole wprost w dłonie czekającego na nią Gustavo Rodriguesa. Dzięki temu zawodnicy z Ameryki Południowej dopięli swego i na chwilę złamali rywali (26:28). Wydawało się, że sensacji nie będzie. Właśnie, wydawało się. Tunezja miała bowiem między słupkami Mehdi Harbaouiego. Ostatecznie w 46 sekund Brazylia odpowiedziała dwa razy i uratowała cenny punkt.