PGNiG Superliga Kobiet. Rewelacja sezonu nie zwalnia tempa. Piotrcovia Piotrków Tryb. już na podium

Piotrcovia Piotrków Trybunalski nie zawodzi w PGNiG Superlidze Kobiet. W 12. kolejce przyjezdne bez żadnego problemu ograły przedostatni w tabeli Start Elbląg 37:26. Ekipa Krzysztofa Przybylskiego będzie walczyć w tym sezonie o medale.

Krzysztof Kempski
mecz MKS Perła Lublin - MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski WP SportoweFakty / Krzysztof Betnerowicz / Na zdjęciu: mecz MKS Perła Lublin - MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski
Trener Andrzej Niewrzawa miał niezły ból głowy przed spotkaniem z tegoroczną rewelacją rozgrywek w PGNiG Superlidze Kobiet. Piotrkowianki mają już na rozkładzie mistrzynie Polski, MKS Perłę Lublin (34:29) czy też aktualnego lidera tabeli, Zagłębie Lubin (5:3 po rzutach karnych). W Elblągu to właśnie MKS Piotrcovia była faworytem.

Ranga spotkania trochę dała się we znaki gospodyniom, które do przerwy trafiły zaledwie 12 razy. Zanotowały przy tym aż 9 strat. Duży problem Startu stanowiła też wysoka liczba niecelnych rzutów. Jedynie do Joanny Wagi nie można było mieć większych zastrzeżeń. Środkowa rozgrywająca zdobyła w sumie niemal połowę bramek dla swojej drużyny i to przy stuprocentowej skuteczności (5/5).

Zespół dowodzony przez Krzysztofa Przybylskiego miał znacznie więcej atutów w ofensywie. Dużo było grania do skrzydeł, gdzie ze swoich zadań wywiązywały się Oktawia Płomińska (od nowego sezonu zawodniczka Perły - więcej o tym tutaj) oraz Daria Szynkaruk. Kiedy jednak było potrzeba, rzutami z drugiej linii straszyła chociażby Romana Roszak (kolejna reprezentantka Polski w Piotrcovii). Stanęło na 17 celnych rzutach gości i dobrych nastrojach przed drugą połową.

Po zmianie stron przewaga przyjezdnych jeszcze wzrastała. Duży wpływ miała na to postawa między słupkami Karoliny Sarneckiej. Elblążanki grały wyjątkowo pasywnie w obronie. Rywalki raz po raz wychodziły na czyste pozycje. Dopełnieniem niemocy gospodyń były zupełnie niewidoczne bramkarki. W 40. minucie wynik meczu brzmiał już 15:24. Raz przy rzucie karnym zawiodła Waga (pierwsza pomyłka), ale i tak jej dyspozycja była godna pochwały. Cóż z tego, kiedy jej koleżanki nie potrafiły jej dorównać.

Na długo przed końcem Piotrcovia mogła już sobie dopisać 3 "oczka". Nie było bowiem możliwe, aby w 12 minut stracić aż 11 bramek. Sportowy cud się nie zdarzył. Za to pogrom miejscowych już owszem. I to nawet pomimo faktu, że Przybylski dał szansę zmienniczkom. Komplet punktów pozwolił drużynie awansować na 3. lokatę w Superlidze (przy 7 wygranych i 4 porażkach). Identyczny bilans miała trzecia do tej pory Perła.

Gwoli uzupełnienia dodajmy, że w 60. minucie po zdobyciu bramki pechowo upadła na parkiet Paulina Stapurewicz. Wyglądało to bardzo poważne. Ucierpiało jej prawe kolano. Nie była w stanie zejść z parkietu o własnych siłach. Dla Startu to już prawdziwy koszmar.

PGNiG Superliga Kobiet, 12. kolejka:

EKS Start Elbląg - MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 26:37 (12:17)

Start: Kepesidou, Pająk - Choromańska, Świerczek 3, Waga 10 (2/3), Bojcić 2, Gędłek 1, Szczepanik 1, Pękala 3, Agović, Stapurewicz 2, Rancić 4 (0/1).