MŚ 2021. Znamy pierwszego półfinalistę. Ostatnia przedstawicielka PGNiG Superligi odpadła

Dania, Trzykrotny mistrz olimpijski i mistrz świata z 1997 roku pokonała Brazylię 30:25 w pierwszym ćwierćfinale mistrzostw świata. Oznacza to, że w dalszej grze są już jedynie zespoły z Europy.

Michał Gałęzewski
Laerke Nolsoe Pedersen (z piłką) z reprezentacji Danii PAP/EPA / ALEJABDRO GARCIA / Na zdjęciu: Laerke Nolsoe Pedersen (z piłką) z reprezentacji Danii
Reprezentacja Danii na tych mistrzostwach świata spisuje się znakomicie. Zawodniczki z półwyspu jutlandzkiego wygrały jak dotąd wszystkie mecze, a takie wyniki jak 32:16 z Niemcami czy 30:19 z Węgrami pokazują siłę Danii. Dunki nie zakwalifikowały się do ostatnich dwóch turniejów olimpijskich, a dwa lata temu na mistrzostwach świata były zaledwie dziewiąte.

We wtorek Dania od początku próbowała odskoczyć Brazylii, jednak w zespole z Ameryki Południowej skuteczna była Adriana Cardoso, która nie pozwalała na to, by Dunki odjechały rywalkom na więcej bramek. Jeszcze w 37. minucie było tylko 19:18.

Później jednak Europejki zaczęły budować swoją przewagę. Po dwóch bramkach z rzędu, które zdobyła Mie Hojlund, na 3 minuty przed końcem było 29:23. Ostatecznie Dania wygrała 30:25.

Reprezentacja Danii w półfinale zmierzy się ze zwycięzcą pary Francja - Szwecja. Odpadnięcie Brazylii oznacza, że w dalszej grze są już tylko zespoły z Europy. W zespole z Ameryki Południowej grała też jedyna zawodniczka z PGNiG Superligi Kobiet, która doszła z reprezentacją do ćwierćfinałów. Występująca na co dzień w Zagłębiu Lubin Patricia Machado Matieli z Danią rzuciła dwie bramki.

Dania - Brazylia 30:25 (14:13)

Dania: Toft (17/42 - 40%) - Pedersen 6, Petersen 5, Hansen 4, Jensen 4, Hojlund 3, Heindahl 3, Burgaard 2, Haugsted 1, Tranborg 1, Jorgensen 1 oraz Iversen.