W tym artykule dowiesz się o:
Listę wyróżnionych wyłoniliśmy w redakcyjnym głosowaniu. Najlepszych polskich graczy wybierali Sabina Szydłowska, Małgorzata Boluk, Alicja Chrabańska, Kamil Kołsut, Sławomir Bromboszcz, Łukasz Wojtczak, Paweł Nowakowski, Wiktor Gumiński, Michał Ostafijczuk i Maciej Wojs. Wzorem ubiegłego roku na każdej pozycji wyróżniliśmy dziesięciu zawodników - sześciu w rankingowej kolejności oraz czterech pozostających w polu widzenia.
Dwanaście miesięcy temu za najlepszego polskiego kołowego uznaliśmy Bartosza Jureckiego, który wyprzedził Kamila Syprzaka i Piotra Grabarczyka.
Ranking najlepszych polskich szczypiornistów 2012 1. Bartosz Jurecki 2. Kamil Syprzak 3. Piotr Grabarczyk 4. Michał Peret 5. Marek Daćko 6. Michał Stankiewicz . Zbigniew Kwiatkowski . Mateusz Jankowski . Damian Krzysztofik . Mirosław Gudz
W tym roku przy obsadzie pierwszego miejsca w naszej redakcji panowała absolutna jednomyślność.
Data urodzenia: 30.03.1983
Poprzednie kluby: Ruch Radzionków, SMS Gdańsk, AZS AWF Biała Podlaska, SPR BRW Stal Mielec, KS Azoty Puławy, AZS AWF, Górnik Zabrze
W ubiegłym roku: -
Po kilku przeciętnych sezonach wyrwał się z ligowego średniactwa. W Zabrzu grał jeszcze w pierwszej lidze. Miniony rok był w jego wykonaniu najlepszym od momentu, w którym zawitał na Górny Śląsk. Znakomita współpraca z Mariuszem Jurasikiem sprawiła, że w poprzednim sezonie był czwartym strzelcem zespołu. Jesienią w klubowej klasyfikacji strzelców zsunął się na szóste miejsce, swoje do siatki jednak rzucił.
5. Michał Peret (MMTS Kwidzyn)
Data urodzenia: 13.07.1987
Poprzednie kluby: wychowanek
W ubiegłym roku: 4. miejsce
Od pozycji na podium dzieliło go niewiele. Od lat ociera się o miejsce w pierwszej reprezentacji. Raz brakuje jednak zdrowia, a innym razem odrobiny umiejętności. Pierwotnie był w szerokiej kadrze na finały mistrzostw Europy, Michael Biegler ostatecznie postawił jednak na innych. W tym roku zapisał na swoim koncie kolejny medal mistrzostw Polski. Jego pozycja w klubie jest niepodważalna.
Data urodzenia: 23.07.1991
Poprzednie kluby: wychowanek
W ubiegłym roku: 2. miejsce
Zrobił postęp, jeśli chodzi o grę w obronie, do ideału wciąż mu jednak sporo brakuje. W ataku coraz lepiej, choć zdaniem wielu powinien na treningach mocniej przyłożyć się do łapania piłki. Ma ogromne możliwości, poważny konkurent w klubie sprawia jednak, że rzadko ma sposobność, by je w pełni zaprezentować. W trakcie ważnych meczów na parkiecie nie pojawia się zbyt często. Dużą część rundy jesiennej ukradły mu problemy zdrowotne.
Data urodzenia: 26.03.1985
Poprzednie kluby: Zagłębie Lubin, Vive Targi Kielce
W ubiegłym roku: 6. miejsce
Permanentnie niedoceniany. Czołowa postać Zagłębia i jeden z najlepszych kołowych w całej lidze. W kadrze rozegrał dziewięć meczów, od lat nie jest jednak w stanie zainteresować swoją osobą selekcjonera drużyny narodowej. Członek najlepszej siódemki sezonu PGNiG Superligi naszego portalu. Pięciokrotny medalista mistrzostw Polski w Lubinie gra od czterech lat. Jak długo jeszcze tam zostanie?
Data urodzenia: 12.04.1988
Poprzednie kluby: SPR Stal Mielec, AZS Czuwaj Przemyśl
W ubiegłym roku: W polu widzenia
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zrobił ogromny postęp. Jeden z kluczowych zawodników PGE Stali Mielec latem zamienił Podkarpacie na występującego regularnie w europejskich pucharach Tatrana Presov. W czerwcu umiejętności Krzysztofika docenił selekcjoner, powołując go na serię meczów towarzyskich. 25-latek nie zawiódł pokazując, że może być w kadrze ciekawą opcją dla Jureckiego i Syprzaka. Znalazł się w szerokiej kadrze na mistrzostwa Europy, jego szanse na udział w duńskim turnieju do zera zmniejszyła jednak kontuzja.
Data urodzenia: 31.01.1979
Poprzednie kluby: Tęcza Kościan, Olimpia Piekary Śląskie, SPR Chrobry Głogów
W ubiegłym roku: 1. miejsce
Najlepszy polski szczypiornista. Mimo upływu lat wciąż imponuje wyśmienitą formą i kibicom pozostaje tylko trzymać kciuki za to, by w najbliższej przyszłości nie zbrakło mu zdrowia oraz chęci do gry. W kadrze pełni ważną rolę zarówno na boisku, jak i poza nim. - Bartek jest wspaniałym nauczycielem - przyznawał jakiś czas temu w rozmowie ze SportoweFakty.pl Syprzak. W reprezentacji Polski rzucił blisko sześćset bramek. Podczas hiszpańskich mistrzostw świata był najskuteczniejszym graczem w zespole biało-czerwonych.
W polu widzenia:
Data urodzenia: 31.10.1982 Poprzedni klub: SMS ZPRP Gdańsk W ubiegłym roku: 3. miejsce
Data urodzenia: 29.03.1991 Poprzedni klub: BKS Stalprodukt Bochnia W ubiegłym roku: 5. miejsce
Data urodzenia: 06.02.1986 Poprzedni klub: AZS Politechnika Warszawska W ubiegłym roku: -
Data urodzenia: 22.03.1988 Poprzedni klub: Warmia Olsztyn W ubiegłym roku: W polu widzenia
Jesteś fanem szczypiorniaka? Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Kliknij i polub nas! To ostatnia część naszego zestawienia. Teraz palmę pierwszeństwa oddajemy wam, czytelnikom. W noworoczną środę przedstawimy siódemkę najlepszych polskich szczypiornistów 2013 wyłonioną w ankietach połączonych z kolejnymi częściami naszego rankingu. Zapraszamy do głosowania!