Siódemka fazy zasadniczej PGNiG Superligi Mężczyzn

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Portal SportoweFakty.pl prezentuje najlepszą Siódemkę sezonu zasadniczego złożoną ze szczypiornistów, którzy uzyskali największą liczbę nominacji do naszego zestawienia w trakcie rozgrywek.

1
/ 8

Bramkarz: Sławomir Szmal (Vive Targi Kielce) [5]

Vive Targi Kielce w fazie zasadniczej nie miało sobie równych. Mistrzowie Polski stracili najmniej bramek. To zasługa świetnej postawy defensywy oraz wysokiej klasy golkiperów. Dostępu do kieleckiej bramki znakomicie strzegł Sławomir Szmal. W tym sezonie "Kasa" jest zdecydowanie numerem 1, mniej okazji do gry ma Venio Losert. Bramkarz Vive w wielu meczach zaprezentował najwyższą klasę, młodzi zawodnicy mają od się kogo uczyć.

Na ławce rezerwowych znalazł się Marin Sego. Bramkarz Nafciarzy znakomicie prezentował się zwłaszcza na początku sezonu zasadniczego, później udane występy przeplatał słabszymi, a coraz częściej w wyjściowej siódemce Orlen Wisły Płock pojawia się Marcin Wichary. Na początku sezonu świetnie spisywał się także Tomislav Stojković, później jednak, podobnie jak cały zespół Pogoni, już tak nie błyszczał.

Liczba meczów: 18 Liczba bramek: 0

2
/ 8

Lewe skrzydło: Wojciech Zydroń (Gaz-System Pogoń Szczecin) [7]

Gaz-System Pogoń Szczecin znakomicie prezentowała się w pierwszej rundzie rozgrywek, później jednak szczecinianie spuścili z tonu i nie zdołali utrzymać miejsca na podium. W zespole Pogoni w ofensywie dzielił i rządził tercet Wojciech Zydroń - Bartosz Konitz - Michal Bruna. To właśnie znakomita postawa tych zawodników przyczyniła się do świetnych wyników. Doświadczony skrzydłowy wciąż na ligowym podwórku nie ma sobie równych. Oglądanie tego zawodnika w akcji to czysta przyjemność. Zydroń gra nie tylko efektywnie, ale również efektownie.

W sezonie zasadniczym bardzo dobrze spisywali się także Bartłomiej Tomczak i Wojciech Gumiński. Skrzydłowy Górnika Zabrze szczególnie w rundzie rewanżowej imponował formą. Uznanie budzi niesamowita skuteczność, z jaką bramki zdobywa Tomczak. Były zawodnik Vive Targów Kielce jest niemal bezbłędny. Skrzydłowi legitymują się podobną liczą wyróżnień, siódemka sezonu może wyglądać zatem nieco inaczej.

Liczba meczów: 20 Liczba bramek: 142

3
/ 8

Lewe rozegranie: Michał Kubisztal (Górnik Zabrze) [7]

Górnik Zabrze ma za sobą najlepszy w ostatnich latach sezon zasadniczy. Do świetnych wyników zabrzańskiej drużyny przyczynili się w dużej mierze nowi zawodnicy. Jedną z czołowych postaci Górnika był Michał Kubisztal. Były rozgrywający Orlen Wisły Płock wniósł do zabrzańskiego zespołu nową jakość na lewym rozegraniu. Dzięki niemu ciężar zdobywania bramek nie spoczywa już wyłącznie na barkach Mariusza Jurasika.

Na ławce rezerwowych znalazł się Bartosz Konitz. Rozgrywający Gaz-System Pogoni Szczecin w pierwszej części sezonu był bezapelacyjnie numerem 1 na lewej połówce. Później jednak Holender borykał się z kontuzjami i w efekcie rundę rewanżową może zaliczyć do straconych. Kilka świetnych występów zaliczyli także Karol Bielecki i Petar Nenadić.

Liczba meczów: 22 Liczba bramek: 131

4
/ 8

Środek rozegrania: Mariusz Jurkiewicz  (Orlen Wisła Płock) [8]

Orlen Wisła Płock przed startem rozgrywek dokonała poważnych wzmocnień. Zakontraktowanie Mariusza Jurkiewicza to bezapelacyjnie najlepszy transfer tego sezonu. Doświadczony rozgrywający dał nową jakość płockiemu zespołowi. Zawodnik słynący ze znakomitej gry w obronie pokazał także, że kapitalnie radzi sobie w ofensywie. Swoje umiejętności prezentował zarówno na lewym rozegraniu, jak i na środku. Jurkiewicz w ostatnim czasie pełni rolę playmakera zarówno w klubie, jak i drużynie narodowej.

Na ławce rezerwowych znalazł się Tomasz Klinger, który w obliczu kontuzji Macieja Mroczkowskiego stał się głównym reżyserem gry MMTS-u Kwidzyn. Co ciekawe, duet środkowych rozgrywających w siódemce sezonu zasadniczego stanowią zawodnicy, który do tej pory występowali na lewym rozegraniu. Często w naszym zestawieniu znajdowali się także Michal Bruna, Piotr Masłowski oraz Dawid Przysiek. Siódemka sezonu może zatem wyglądać nieco inaczej.

Liczba meczów: 14 Liczba bramek: 67

5
/ 8

Prawe rozegranie: Mariusz Jurasik (Górnik Zabrze) [9]

Górnik Zabrze w sezonie zasadniczym zaprezentował się na miarę swojego dużego potencjału. Mariusza Jurasika, pomimo że nie występuje na środku rozegrania, śmiało można określić mianem kreatora gry Górnika. Gdy "Józek" znajduje się w świetnej formie, wówczas zabrzanie nie mają problemów z wygrywaniem spotkań. Pomimo upływu lat doświadczony rozgrywający wciąż jest gwiazdą PGNiG Superligi i młodzi zawodnicy mają się od kogo uczyć.

W ubiegłym sezonie głównym rywalem "Józka" w walce o miejsce w siódemce był Robert Orzechowski, dziś klubowy kolega. Były zawodnik MMTS-u z powodu kontuzji może sezon zasadniczy zaliczyć do straconych. W zdecydowanie lepszych nastrojach znajdują się Witalij Titow czy Michał Szyba. Ci zawodnicy swoją formą zachwycali i często gościli w naszym zestawieniu.

Liczba meczów: 22 Liczba bramek: 118

6
/ 8

Prawe skrzydło: Thorir Olafsson (Vive Targi Kielce) [7]

Mocną bronią Vive Targów Kielce są skrzydłowi. Trener Talant Dujszebajew na obu flankach ma do swojej dyspozycji po dwóch graczy światowego formatu. W tym sezonie nieco z tonu spuścił Ivan Cupić. W dalszym ciągu znakomicie spisuje się natomiast Thorir Olafsson. Islandzki skrzydłowy na parkietach PGNiG Superligi spisywał się znakomicie, często będąc najskuteczniejszym zawodnikiem swojego zespołu. Szkoda, że tej klasy gracz po zakończeniu sezonu opuści polską ligę.

Sezon zasadniczy do udanych może zaliczyć także Jakub Łucak. Skrzydłowy Chrobrego Głogów w pierwszej części rozgrywek regularnie gościł w naszym zestawieniu, jego znakomitą formę dostrzegli także trenerzy reprezentacji Polski. Kontuzja pokrzyżowała mu jednak nieco plany. W dobrej dyspozycji znajduje się także Valentin Ghionea, który wciąż ma duże szanse, by trafić do siódemki sezonu.

Liczba meczów: 20 Liczba bramek: 89

7
/ 8

Kołowy: Antonio Pribanić (PGE Stal Mielec) [5]

PGE Stal Mielec w sezonie zasadniczym zaliczyła wzloty i upadki. Znakomitym posunięciem działaczy mieleckiego zespołu było zakontraktowanie Antonio Pribanicia. Chorwacki zawodnik udanie zastąpił Damiana Krzysztofika, szybko stając się kluczową postacią PGE Stali. W wielu spotkaniach to jego znakomita postawa pozwalała przechylić szalę zwycięstwa na korzyść mieleckiej drużyny.

Na ławce rezerwowych znalazł się Yuri Gromyko. Kołowy Chrobrego Głogów regularnie trafiał do naszego zestawienia, jednak w pierwszej siódemce częściej wyróżniany był Antonio Pribanić. Warto podkreślić, że obaj kołowi są nowymi twarzami w PGNiG Superlidze i od razu stali się czołowymi graczami na swojej pozycji. W naszym zestawieniu często gościli także: Muhamed Toromanović, Kamil Syprzak, Julen Aguinagalde oraz Zeljko Musa.

Liczba meczów: 19 Liczba bramek: 79

8
/ 8

Ławka rezerwowych: Bramkarz: Marin Sego (Orlen Wisła Płock) [4] Lewe skrzydło: Bartłomiej Tomczak (Górnik Zabrze) [6] Lewe rozegranie: Bartosz Konitz (Gaz-System Pogoń Szczecin) [8] Środek rozegrania: Tomasz Klinger (MMTS Kwidzyn) [5] Prawe rozegranie: Witalij Titow (KPR Legionowo) [5] Prawe skrzydło: Jakub Łucak (SPR Chrobry Głogów) [6] Kołowy: Yuri Gromyko (SPR Chrobry Głogów) [7]

* Liczba w nawiasie [] oznacza liczbę wyróżnień w zestawieniu portalu SportoweFakty.pl. O kolejności decyduje liczba nominacji do pierwszej siódemki, a następnie do siódemki rezerwowej.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (2)
avatar
Petrochemia
15.04.2014
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Przydałby się ogólny ranking kto ile razy był nominowany do siódemki i do ławki rezerwowej. Rozumiem, że w tym zestawieniu Klinger który ma 5 przy nazwisku mógł mieć np. 1 w siódemce i 4 na rez Czytaj całość
avatar
cezarWP
15.04.2014
Zgłoś do moderacji
6
0
Odpowiedz
Całkiem ciekawa ta pierwsza siódemka, a co się rzuca w oczy w pierwszej kolejności to w większości duuuże doświadczenie nominowanych. Jak widać metryka to jednak wcale nie najważniejszy dokumen Czytaj całość