PGNiG Superliga Kobiet. Ruch stawia na młodzież, największa gwiazda gra w Kobierzycach, hegemoni mają problem

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Po przeanalizowaniu kadr PGNiG Superligi Mężczyzn, przyszedł czas na kobiety. Sprawdziliśmy które kluby dają największe szanse młodzieży. Pod uwagę wzięliśmy liczbę zdobytych bramek zawodniczek z rocznika 1998 i młodszych.

1
/ 8
O sile Metraco Zagłębia nie decyduje młodzież
O sile Metraco Zagłębia nie decyduje młodzież

8. miejsce - Metraco Zagłębie Lubin - 5 bramek

O Metraco Zagłębiu Lubin nie można powiedzieć, że klub ten szeroką ławą daje szanse młodym zawodniczkom. Co prawda gra kilka szczypiornistek urodzonych w 1997 roku, jednak próżno szukać młodszych, które miałyby jakikolwiek wpływ na postawę drużyny.

W tym sezonie drobne szanse w meczach otrzymały dwie młode zawodniczki Zagłębia. Kinga Stanisławczyk rzuciła cztery bramki, natomiast Daria Miłek jedną. Obie są z rocznika 2000 i czerpią wiedzę od sporo starszych koleżanek.

2
/ 8
Również w MKS-ie Perle nie ma w kadrze wielu zawodniczek z roczników 1998 i młodszych
Również w MKS-ie Perle nie ma w kadrze wielu zawodniczek z roczników 1998 i młodszych

7. miejsce - MKS Perła Lublin - 8 bramek

Podobnie jak u wicelidera z Lubina, wygląda również sytuacja MKS-u Perły. Lublinianki wygrały wszystkie ligowe mecze, przewodzą w tabeli PGNiG Superligi Kobiet, jednak pomimo tych - mogłoby się wydawać sprzyjających okoliczności do wprowadzania młodzieży, 21-latki i młodsze nie dostają wielu minut nawet w wysoko wygranych meczach z dołem tabeli.

Jedynymi młodymi zawodniczkami lubelskiego zespołu, które w tym sezonie zagrały w PGNiG Superlidze są urodzona w 1998 roku mająca w tym sezonie problemy zdrowotne Natalia Nosek i dwa lata młodsza Aleksandra Olek. Obie trafiały po cztery razy do bramek rywalek.

3
/ 8
Natalia Filończuk regularnie gra na bramce Młynów Stoisław
Natalia Filończuk regularnie gra na bramce Młynów Stoisław

6. miejsce - Młyny Stoisław Koszalin - 17 bramek

Kolejną drużyną, która nie stawia w lidze na młodzież są Młyny Stoisław Koszalin. Zespół ten pomimo problemów organizacyjnych na początku sezonu po odejściu głównego sponsora postawił przede wszystkim na starsze zawodniczki i próżno tam szukać młodzieży.

Jedyną zawodniczką urodzoną poniżej 1998 roku, która regularnie rzuca bramki dla koszalińskiego zespołu jest Gabriela Haric z rocznika 2001. Należy też wyróżnić utalentowaną bramkarkę Natalia Filończuk, która pomimo tego że jest rówieśniczką Haric, ma już za sobą kilka sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej.

4
/ 8
Drużyna, którą prowadzi Wit Teleky zajmuje 5. miejsce w zestawieniu
Drużyna, którą prowadzi Wit Teleky zajmuje 5. miejsce w zestawieniu

5. miejsce - Eurobud JKS Jarosław - 43 bramki

Beniaminek PGNiG Superligi Kobiet ma w swojej kadrze wiele zawodniczek, również te z roczników 1998-2001. W większości nie otrzymują one wielu szans i na razie przede wszystkim trenują ze starszymi zawodniczkami. Są tu jednak pozytywne wyjątki.

Najwięcej, bo 23 bramki rzuciła Julia Pietras, najskuteczniejsza zawodniczka młodzieżowa z jarosławskiej drużyny. 14 dorzuciła Kinga Strózik, a 6 Amanda Szymborska. Pojedyncze szanse otrzymały też trzy inne zawodniczki, które jednak nie mają jeszcze na swoim koncie rzuconej bramki.

5
/ 8
Piotrcovia znajduje się tuż za podium zestawienia
Piotrcovia znajduje się tuż za podium zestawienia

4. miejsce MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski - 55 bramek

Tuż za podium naszego zestawienia znalazła się Piotrcovia, która jednak ma w swoim zespole jedną z najlepszych młodych zawodniczek w całej lidze. To Lucyna Sobecka, która sama rzuciła 46 bramek - więcej niż każdy z czterech zespołów będących w zestawieniu za Piotrcovią.

To jednak nie jedyna młoda zawodniczka Piotrcovii występująca w lidze. 6 bramek dorzuciła Zuzanna Gajewska, a 3 Kornelia Małecka. Swoje szanse otrzymuje też bramkarka Natalia Kolasińska.

6
/ 8
Alicja Pękala jest najskuteczniejszą młodą zawodniczką Startu
Alicja Pękala jest najskuteczniejszą młodą zawodniczką Startu

3. miejsce Start Elbląg - 71 bramek

Podium naszego zestawienia otwiera EKS Start Elbląg. W zespole z województwa warmińsko-mazurskiego gra kilka młodych zawodniczek, które coraz odważniej poczynają sobie na superligowych parkietach. Z racji swojej pozycji, bramek nie zdobywała Wioleta Pająk, jednak bramkarka ma coraz lepszą pozycję w swojej drużynie.

Najskuteczniejszą młodą zawodniczką elbląskiej drużyny jest Alicja Pękala, która dla swojego zespołu trafiała 33-krotnie. Dwa lata młodsza Katarzyna Cygan rzuciła 25 bramek, a jej rówieśniczki Paulina Stapurewicz i Milena Kaczmarek również już teraz zaczynają odpłacać się za zaufanie.

7
/ 8
Kinga Jakubowska, to nie tylko najskuteczniejsza zawodniczka, ale również na ten moment zdecydowanie najczęściej rzucająca bramki szczypiornistka w lidze
Kinga Jakubowska, to nie tylko najskuteczniejsza zawodniczka, ale również na ten moment zdecydowanie najczęściej rzucająca bramki szczypiornistka w lidze

2. miejsce - KPR Gminy Kobierzyce - 95 bramek

Szkółka w Kobierzycach od lat jest uważana za jedną z najlepszych w całej Polsce i nie ma co się dziwić, że jej wychowanki są w ścisłej czołówce ligowego zestawienia. KPR Gminy Kobierzyce, to przede wszystkim dwie bardzo dobre młode zawodniczki.

Urodzona w 1999 roku Kinga Jakubowska z 77 bramkami na koncie jest zdecydowaną liderką klasyfikacji strzelczyń całej ligi, natomiast rok młodsza bramkarka Barbara Zima swoją postawą zwróciła już uwagę trenera reprezentacji Polski. Ponadto 15 bramek dla KPR-u rzuciła Natalia Janas, a 3 dorzuciła Paulina Ilnicka.

8
/ 8
Ruch Chorzów stawia na młodzież najbardziej spośród wszystkich klubów PGNiG Superligi Kobiet
Ruch Chorzów stawia na młodzież najbardziej spośród wszystkich klubów PGNiG Superligi Kobiet

1. miejsce - KPR Ruch Chorzów - 101 bramek

Swoje problemy ma ostatni zespół PGNiG Superligi, jednak jest to też okazja do dania szansy młodzieży. Aż 19 zawodniczek z roczników 1998-2001 zostało zgłoszonych do składu, z czego 10 już zasmakowało w tym sezonie superligowych parkietów.

Najwięcej, bo 33 bramki dla Ruchu rzuciła urodzona w 1999 roku Marcelina Polańska. 27 dołożyła Żaneta Lipok, a 11 Aleksandra Sójka. Ponadto bramki dla Ruchu zdobywały Dominika Nimsz, Klaudia Grabińska, Michalina Gryczewska i Sandra Kiel.

Łącznie młode zawodniczki rzuciły 101 na 234 bramki dla Ruchu, co daje 43 procent trafień całego zespołu. Na tle całej ligi, dla której średnia wynosi zaledwie 19 procent jest to doskonały wynik.

ZOBACZ WIDEO Karol Bielecki: Więcej w karierze przegrałem niż wygrałem [cała rozmowa]

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (1)
avatar
Grieg
29.11.2019
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Po uzawodowieniu ligi zaczynacie robić podsumowania sezonu już nie tylko dla szczypiornistów i tak trzymać :). Dwie małe uwagi - Ala Pękala już wcześniej ogrywała się w ekstraklasie w Gdyni i K Czytaj całość