Pjongczang 2018: gole Sary Benz pogrążyły Japonki. Szwajcarki wystąpią w ćwierćfinale

Szwajcaria zapewniła sobie miejsce w ćwierćfinale hokejowego turnieju kobiet igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. W poniedziałek Helwetki pokonały Japonki 3:1, a dwie bramki zdobyła Sara Benz.

Rafał Smoliński
Sara Benz cieszy się z bramki Getty Images / Bruce Bennett / Na zdjęciu: Sara Benz cieszy się z bramki
Szwajcarki przystąpiły do poniedziałkowego spotkania po sobotnim zwycięstwie 8:0 nad Koreankami, natomiast Japonki uległy na inaugurację Szwedkom 1:2. Reprezentantki Kraju Kwitnącej Wiśni zdawały sobie sprawę, że stawka starcia z Helwetkami będzie dla nich wysoka. Porażka zamykała drogę do awansu do ćwierćfinału.

Japonki zaczęły ambitnie. W pierwszej tercji miały więcej z gry, ale nie zdołały pokonać Florence Schelling. Szwajcarska bramkarka obroniła w tej części spotkania siedem strzałów. Jej koleżanki z lodu nie wysilały się i tylko raz zmusiły do wysiłku Nanę Fujimoto.

Optyczna przewaga Azjatek utrzymała się do połowy drugiej odsłony. Japonki pogrążyły dwa trafienia Sary Benz, oba uzyskane podczas okresu gry w przewadze. Najpierw, w 31. minucie, Szwajcarka zmieściła pod poprzeczką strzał z nadgarstka z ostrego kąta. Trzy minuty później otrzymała idealne podanie od Christine Meier i wykorzystała sytuację sam na sam.

Japonki atakowały, Szwajcarki zdobywały gole. W 45. minucie Alina Müller przechwyciła krążek w tercji obronnej, popędziła na bramkę rywalek i mocnym strzałem podwyższyła na 3:0. Dla 19-latki, bohaterki meczu z Koreą, było to już piąte trafienie w tegorocznym turnieju olimpijskim. Hokeistki z Kraju Kwitnącej Wiśni nie załamały się i do końca walczyły o zmianę niekorzystnego rezultatu. W 48. minucie Hanae Kubo dostawiła kij do mocnego uderzenia Miki Hori i Schelling w końcu skapitulowała. Ostatnie minuty Japonki zagrały bez bramkarki, ale Helwetki utrzymały prowadzenie 3:1 do końcowej syreny.

Dla Szwajcarii to druga wygrana w turnieju. O tyle cenna, że dająca miejsce w ćwierćfinale. Zgodnie z regulaminem w 1/4 finału wystąpią dwa najlepsze zespoły z grupy B oraz drużyny z miejsc 3-4 z grupy A. Z kolei dwie najlepsze ekipy z grupy A zakwalifikują się od razu do półfinału i będą czekać na przeciwniczki.

Szwajcaria - Japonia 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)