Pjongczang 2018. Monika Hojnisz z trzecim wynikiem w historii biegu długiego na IO

Monika Hojnisz zaskoczyła podczas biegu indywidualnego na 15 km w Pjongczangu. Polka zajęła szóste miejsce, co jest drugim najlepszym wynikiem Biało-Czerwonych w historii olimpijskich startów na tym dystansie.

Mateusz Kozanecki
Monika Hojnisz Getty Images / Matthias Hangst / Na zdjęciu: Monika Hojnisz
Biathlon kobiet rozgrywany jest na zimowych igrzyskach olimpijskich od Albertville. W 1992 roku startowały Halina Pitoń, Agata Suszka, Krystyna Liberda oraz Zofia Kiełpińska. Najlepiej spisała się wówczas Pitoń, która mimo czterech niecelnych strzałów zdołała uplasować się na 20. miejscu.

Polki nigdy nie były potęgą w biathlonie. Dość powiedzieć, że żadnej z przedstawicielek tej dyscypliny nie udało się jeszcze wywalczyć olimpijskiego medalu. Najbliżej tej sztuki była Weronika Nowakowska w Vancouver.

Reprezentantka naszego kraju zajęła piąte miejsce z jednym pudłem na koncie. Niecelny strzał pozbawił ją być może nawet srebrnego medalu. Ostatecznie Nowakowska była piąta. Na tej samej pozycji, ale bez pomyłki na strzelnicy, bieg na 15 km w Turynie ukończyła Krystyna Pałka.

Biało-Czerwone jeszcze dwa razy plasowały się w pierwszej dziesiątce. W 2010 roku jako siódma zmagania ukończyła Agnieszka Cyl, a cztery lata później na 10. miejscu sklasyfikowana została Krystyna Pałka (obecnie Guzik).

W Pjongczangu bardzo dobrze spisała się Monika Hojnisz. Niespełna 27-letnia zawodniczka ukończyła bieg długi na szóstym miejscu, co jest trzecim najlepszym wynikiem Polki w historii. Na drugim końcu znajduje się Magdalena Gwizdoń, która zajęła 83. pozycję. To z kolei najsłabszy występ w biegu na 15 km reprezentantki naszego kraju w historii igrzysk.