Pjongczang 2018. Duże emocje w panczenach. Holender przegrał z rekordzistą świata

Ted-Jan Bloemen mistrzem olimpijskim w biegu na 10 000 metrów w łyżwiarstwie szybkim. Aktualny rekordzista świata pokonał złotego medalistę na dystansie o połowę krótszym - Svena Kramera. Polacy nie startowali.

Mateusz Kozanecki
Sven Kramer Getty Images / Atsushi Tomura / Na zdjęciu: Sven Kramer
Do rywalizacji na dystansie 10 000 metrów przystąpiło dwunastu zawodników. W stawce zabrakło reprezentantów Polski. Mimo to na Gangneung Oval emocji nie zabrakło.

W czwartym biegu fantastycznie pojechał Jorrit Bergsma. Holender ustanowił nowy rekord olimpijski i wyszedł na zdecydowane prowadzenie. Po nim na torze pojawił się Ted-Jan Bloemen. Kanadyjczyk to aktualny rekordzista świata, a najlepszy rezultat ustanowił w 2015 roku w Salt Lake City.

Bloemen pojechał jeszcze lepiej niż Bergsma i jeszcze bardziej wyśrubował rekord olimpijski. Jako pierwszy zawodnik w historii zszedł poniżej 12:40 min. Choć Kanadyjczyk osiągnął świetny rezultat, to nie mógł jeszcze być pewien złotego medalu.

Po Bloemenie na lód wyszedł Sven Kramer, złoty medalista na dystansie o połowę krótszym. Holender spisał się jednak poniżej oczekiwań. Nie zdołał złamać granicy 13 minut i został sklasyfikowany dopiero na szóstym miejscu. Złoto wywalczył zatem Bloemen, srebro Bergsma, a brązowy medal powędrował do Włocha Nicoli Tumolero.