Pjongczang 2018. Holandia z rekordem olimpijskim. Polki bez awansu do półfinału

Reprezentantki Holandii nie dały szans rywalkom w ćwierćfinale rywalizacji drużynowej panczenistek. Zawodniczki z tego kraju ustanowiły nowy rekord olimpijski. Polki zajęły ostatnie miejsce.

Mateusz Kozanecki
Luiza Złotkowska Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: Luiza Złotkowska
Przed czterema laty w Soczi reprezentantki Polski zajęły w rywalizacji drużynowej drugie miejsce. Po cichu liczono, że w Pjongczangu ponownie uda się stanąć na podium i to pomimo tego, że do Korei Biało-Czerwone pojechały z szóstym czasem.

W wyścigu drużynowym dokonano zmian w zasadach. Wcześniej, aby awansować wystarczyło zwyciężyć w swoim biegu. W Pjongczangu konieczne było osiągnięcie jednego z czterech najlepszych czasów.

Z wysokiego C rywalizację rozpoczęły Holenderki. Obrończynie mistrzowskiego tytułu pokonały sześć okrążeń toru w czasie 2:55.61 min., co jest nowym rekordem olimpijskim.

Polki startowały dopiero w ostatnim biegu, dzięki czemu znały czasy osiągnięte przez rywalki. Aby awansować należało zejść poniżej trzech minut. Natalia Czerwonka, Luiza Złotkowska i Katarzyna Bachleda-Curuś rozpoczęły przyzwoicie, ale później słabły z okrążenia na okrążenie i ostatecznie zajęły ósme miejsce.

Powtórki z Soczi tym samym nie będzie. Na otarcie łez Polkom pozostał udział w finale D, w którym powalczą o siódme miejsce z reprezentacją Korei. W półfinałach zmierzą się ze sobą Holandia z USA oraz Japonia z Kanadą.

Półfinały i finały odbędą się 21 lutego. O godz. 12.00 rozpoczną się biegi półfinałowe. Polki pojawią się na torze o godz. 12.56.