Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Pjongczang 2018: Rosjanie wystąpią pod flagą olimpijską na ceremonii zakończenia ZIO

MKOl w głosowaniu podjął decyzję, że rosyjscy sportowcy nie będą mogli wystąpić na ceremonii zakończenia ZIO w Pjongczangu pod flagą swojego kraju. Możliwe jest jednak złagodzenie kary za doping w niedalekiej przyszłości.
Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Ceremonia otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu Getty Images / Richard Heathcote / Ceremonia otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu

Podczas niedzielnej ceremonii zakończenia XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich sportowcy z Rosji, podobnie jak na ceremonii otwarcia i w trakcie zawodów, wystąpią pod neutralną flagą. MKOl podjął jednogłośnie decyzję w głosowaniu.

Poinformowano również, że kara dla Rosji w związku z aferą dopingową sprzed czterech lat może zostać wkrótce złagodzona. Warunkiem jest jednak brak naruszeń dopingowych ze strony sportowców, którzy zaprezentowali się w Pjongczangu. W Korei Południowej wystąpiło 168 zawodników i zawodniczek z Rosji, którzy przeszli specjalną procedurę antydopingową i otrzymali od MKOl zaproszenie do udziału w ZIO.

Wprawdzie w Pjongczangu odnotowano już dwa przypadki dopingu w rosyjskiej ekipie - Aleksander Kruszelnicki w curlingu i Nadieżda Sergiejewa w bobslejach - ale światowe władze olimpijskie uznały, że na razie nie ma mowy o systemowym dopingu.


- Wpadki dopingowe sportowców z Rosji bardzo nas rozczarowały i uniemożliwiły MKOl rozważenie zniesienia zakazu występu pod flagą swojego kraju podczas ceremonii zamknięcia igrzysk. Musimy jednak zakończyć tę smutną historię i zacząć patrzeć w przyszłość - podsumował Nicole Hoevertsz, szef grupy monitorującej zachowanie rosyjskich zawodników w Pjongczangu.

Przypomnijmy, że "Olimpijczycy z Rosji" podczas ZIO 2018 musieli m.in. korzystać wyłącznie z oficjalnych strojów (bez reklam sponsorów). W trakcie ceremonii medalowej nie mógł być odgrywany rosyjski hymn, a podczas wywiadów i we wpisach w mediach społecznościowych zawodnicy nie mogli mówić o sobie "Rosja", ani też używać skrótu "RUS".

ZOBACZ WIDEO Talent na miarę Adama Małysza zmarnowany? "Nagle facet zniknął"

MKOl powinien złagodzić karę dla Rosji za systemowy doping?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Twitter

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×