ME: Rekord Polski sztafety, pięciu biało-czerwonych przeszło przez eliminacje

W porannej sesji pływackich mistrzostw Europy dobrze spisała się polska sztafeta 4x100 metrów stylem dowolnym. Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w swoim wyścigu i ustanowili nowy rekord kraju.

Łukasz Witczyk
W porannej sesji pierwszego dnia rozgrywanych w Berlinie pływackich mistrzostw Europy rozegrano biegi eliminacyjne na ośmiu dystansach. Na starcie stanęło ośmiu reprezentantów Polski oraz sztafeta 4x100 metrów stylem dowolnym. I to właśnie nasza drużyna spisała się najlepiej spośród biało-czerwonych. Polacy startowali w składzie Konrad Czerniak, Sebastian Szczepański, Kacper Majchrzak i Paweł Korzeniowski.
Znakomicie rywalizację rozpoczął Czerniak, a pozostali Polacy utrzymali wysokie tempo i na mecie ulegli tylko Włochom. Warto jednak dodać, że nasza sztafeta ustanowiła nowy rekord kraju, który obecnie wynosi 3:15,78. Był to trzeci czas eliminacji. Oprócz reprezentantów Włoch lepsi byli jeszcze tylko Rosjanie, którzy zwyciężyli w półfinałach.

Do półfinałów rywalizacji na 50 metrów delfinem awansowały Anna Dowgiert oraz Aleksandra Urbańczyk. Nieznacznie lepszy czas uzyskała pierwsza z nich, która w eliminacjach została sklasyfikowana na 13. miejscu. Z kolei Urbańczyk zajęła czternastą lokatę. Przez eliminacje wyścigu na 100 metrów stylem grzbietowym przebrnął również Radosław Kawęcki, który miał dwunasty czas. Do półfinałów rywalizacji na 200 metrów stylem grzbietowym awansowały Klaudia Naziębło (14. lokata) i Alicja Tchórz, która osiągnęła 11. czas eliminacji.

W kwalifikacjach wyścigu na 400 metrów stylem dowolnym odpadli za to Filip Zaborowski i Paweł Furtek. Pierwszy z nich w tej konkurencji zajął 16. miejsce, a Furtek sklasyfikowany został na 37. lokacie. W wyścigu na 100 metrów stylem klasycznym Mikołaj Machnik zajął 49. miejsce.