Sun Yang i Katie Ledecky ze złotymi medalami MŚ na 400 m kraulem 3. raz z rzędu

W Budapeszcie rozpoczęły się mistrzostwa świata 2017 w pływaniu na 50-metrowym basenie. Zwycięzcą pierwszego finału został Sun Yang.

Piotr Ziemka
Chińczyk Sun Yang wygrał wyścig na 400 metrów kraulem. To dla niego trzecie z rzędu złoto mistrzostw świata w pływaniu na 50-metrowym basenie w tej konkurencji. W Budapeszcie mistrz olimpijski z Londynu uzyskał czas 3:41.38. Poprzednim pływakiem, który wygrał trzy finały mistrzostw świata na 400 m kraulem był Ian Thorpe (triumfował w latach: 1998, 2001 i 2003). Srebrny medal zdobył mistrz olimpijski z 2016 roku, Australijczyk Mack Horton (3:43.85). Na trzeciej pozycji, tak jak podczas igrzysk olimpijskich w Brazylii, uplasował się Gabriele Detti (3:43.93). Tuż za podium znalazł się Park Tae-hwan (3:44.38).

W eliminacjach dziesiąte miejsce w tej konkurencji zajął Wojciech Wojdak (3:46.73). Awans do finału uzyskało ośmiu czołowych zawodników. Z kolei Filip Zaborowski (3:47.47) został sklasyfikowany na czternastej pozycji.

Kathleen Ledecky również zdobyła trzecie z rzędu złoto światowego czempionatu na 400 m stylem dowolnym. Amerykanka przepłynęła ten dystans w czasie 3:58.34. Na drugim stopniu podium stanęła inna reprezentantka Stanów Zjednoczonych - Leah Smith (4:01.54). Trzecia była Chinka Bingjie Li (4:03.25).

Dziewiąty czas półfinałów na 50 metrów stylem motylkowym uzyskał Konrad Czerniak (23.37). Polak nie zakwalifikował się więc do finału. Ósmy zawodnik miał rezultat lepszy o sześć setnych sekundy. W 2015 roku Czerniak zdobył w tej konkurencji brązowy medal światowego czempionatu.

W wyścigu 4x100 m kraulem triumfowali Amerykanie: Caeleb Dressel, Townley Haas, Blake Pieroni i Nathan Adrian (3:10.06). Drugą lokatę zajęli Brazylijczycy: Gabriel Santos, Marcelo Chierighini, Cesar Cielo Filho, a także Bruno Fratus (3:10.34). Na trzecim miejscu uplasowali się gospodarze, Węgrzy: Dominik Kozma, Nandor Nemeth, Peter Holoda oraz Richard Bohus (3:11.99).

W sztafecie 4x100 m stylem dowolnym rywalizowały również kobiety. Tu też najlepsze okazały się Stany Zjednoczone: Mallory Commerford, Kelsi Worrell, Ledecky i Simone Manuel (3:31.72). Na drugim stopniu podium stanęły Shayna Jack, Bronte CampbellBrittany Elmslie i Emma McKeon z Australii (3:32.01). Trzecie były Holenderki: Kim Busch, Femke Heemskerk, Maud van der Meer i Ranomi Kromowidjojo (3:32.64).

Na pierwszej zmianie rekord świata na 100 m kraulem ustanowiła Sarah Sjoestroem (51.71). Szwedki sklasyfikowano na piątej pozycji.

Czy któryś z Polaków zdobędzie medal mistrzostw świata 2017 w Budapeszcie?