Pierwszy medal dla Polski w Glasgow! Brąz sztafety 4x100 metrów kraulem

Pierwszego dnia mistrzostw Europy 2018 w pływaniu w Glasgow rozegrano cztery finały. Trzecie miejsce zajęła polska sztafeta 4x100 metrów kraulem.

Piotr Ziemka
Konrad Czerniak East News / Na zdjęciu: Konrad Czerniak
W eliminacjach Konrad Czerniak, Jan Hołub, Jakub Kraska i Jan Świtkowski wygrali swój wyścig i z drugim czasem (3:15.45) awansowali do finału.

W rywalizacji o medale Hołuba zastąpił Kacper Majchrzak. Świtkowski tym razem nie kończył, ale rozpoczął w polskiej ekipie. Na pierwszych stu metrach miał piąty czas. Czerniak spadł na siódme miejsce. Z kolei po trzystu metrach Polska za sprawą Kraski była druga. Majchrzak utrzymał pozycję w czołowej trójce i Biało-Czerwoni ostatecznie zajęli trzecią lokatę z czasem 3:14.20.

Przed Polakami finiszowali tylko Rosjanie (3:12.23) i Włosi (3:12.90). Złote medale zdobyli: Jewgienij Ryłow, Daniła Izotow, Władimir Morozow i Kliment Kolesnikow, srebrne zaś - Luca Dotto, Ivano Vendrame, Lorenzo Zazzeri i Alessandro Miressi.

W finale sztafety 4x100 metrów stylem dowolnym zaprezentowały się też panie. Katarzyna Wasick (panieńskie nazwisko Wilk), Alicja Tchórz, Aleksandra Polańska i Anna Dowgiert zostały sklasyfikowane na dziewiątym miejscu (3:40.94). W eliminacjach Polki były ósme ex aequo z Dunkami i do następnego etapu zmagań dopuszczono dziewięć sztafet.

Z ósmym czasem (3:49.67) do finału na 400 metrów kraulem zakwalifikował się Wojciech Wojdak. Dziewiąty w eliminacjach tej konkurencji był Filip Zaborowski (3:49.72). W finale Wojdak również zajął ósmą lokatę (3:49.08), choć po dwustu metrach znajdował się na drugim miejscu. Zdecydowanie zwyciężył Ukrainiec Mychajło Romanczuk (3:45.18). Srebrny medal zdobył Norweg Henrik Christiansen (3:47.07). Na trzecim stopniu podium stanął Niemiec Henning Muehlleitner (3:47.18).

W eliminacjach na 50 metrów kraulem szesnasty wynik miała Anna Dowgiert (25.49). Ten sam czas uzyskała Lucrezia Rato. Polka z Włoszką musiały więc wystąpić w dogrywce, w której triumfowała Dowgiert ustanawiając rekord życiowy 25.11. W 1/2 finału urodzona w 1990 roku reprezentantka Polski była czternasta (25.34).

Na czternastej pozycji sklasyfikowano też Kacpra Stokowskiego (25.46 na 50 metrów stylem grzbietowym). Z kolei Marcin Stolarski (1:01.08) był szesnasty na 100 metrów żabką.